Powstaje film o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Zobacz zdjęcia z planu

6 czerwca 2023

Ruszyły zdjęcia do nowej koprodukcji historycznej Telewizji Polskiej zatytułowanej „Niepewność”. Film w reżyserii Waldemara Szarka ma opowiadać o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.

W „Niepewności” wakacyjna wędrówka zaprowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywał tam Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki. Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza. Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie z każdą chwilą. Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami…

„Niepewność” to historia płomiennego romansu, który zainspirował powstanie „Ballad i romansów”. Akcja ma się rozgrywać w baśniowej scenerii szlacheckiego majątku. W tle zaś obecne będą zmartwienia i nadzieje pierwszych lat Królestwa Kongresowego pod berłem cara Aleksandra I.

Kulisy filmu (fot. TVP)

W rolę młodego Adama Mickiewicza w filmie wciela się Nikodem Rozbicki. W obsadzie zobaczymy też: Aleksandrę Piotrowską, Dorotę Landowską, Adriana Zarembę, Antoniego Sałaja, Pawła Charytona, Marka Kalitę, Łukasza Garlickiego, Andrzeja Mastalerza i innych. Zdjęcia realizowane są m.in. w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, w Dworze w Turowej Woli czy w Muzeum Adama Mickiewicza – Pałacu w Śmiełowie.

Reżyserem filmu jest Waldemar Szarek, producentem realizującym Piotr Mikołajczak, a za zdjęcia odpowiada Bartosz Piotrowski. Kompozytorem muzyki do „Niepewności” został Andrzej Jagodziński. Koproducentami są Telewizja Polska oraz Rock and Roll Production.

Premiera filmu zaplanowana jest na 2024 rok. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z planu.

Kasia Chojnacka i Dorota Landowska (fot. TVP)

Andrzej Mastalerz (fot. TVP)

Nikodem Rozbicki i Aleksandra Piotrowska (fot. TVP)

Michaił Pszeniczny (fot. TVP)

Aleksandra Piotrowska (fot. TVP)

Łukasz Garlicki (fot. TVP)

Dorota Landowska (fot. TVP)

Kasia Chojnacka (fot. TVP)

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film