W Krakowie odsłonięto miniaturowy wannolot z „Tytusa, Romka i A’Tomka” Papcia Chmiela

6 czerwca 2023

W minioną sobotę w Krakowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie miniaturowego wannolotu z kart komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. Pojazd umieszczono w parku kieszonkowym im. Papcia Chmiela podczas wydarzeń zorganizowanych z okazji 100. rocznicy urodzin autora. Inicjatorzy pomysłu liczą, że to będzie pierwszy krok do postawienia w przestrzeni miejskiej pełnowymiarowego wannolotu.

„Fajnie, że jest w Krakowie to miejsce, w którym mogliśmy zorganizować lądowanie wannolotu” – powiedział podczas uroczystości Piotr Furmanek ze Stowarzyszenia Papcia Chmiela, które stoi za realizacją tego przedsięwzięcia. Miniaturowy pomnik wykonany został z brązu i przedstawia zarówno bohaterów, jak i autora komiksu. Tytus siedzi na jednym z odkurzaczy pełniących rolę silników wannolotu i czeka, aż ktoś przybije mu piątkę. Romek i A’Tomek siedzą w środku pojazdu, a Papcio Chmiel stoi obok z przyborami do malowania.

Jak wyjaśnił Piotr Furmanek, jest to jedynie zalążek dużej rzeźby, o której postawienie stara się Stowarzyszenie Papcia Chmiela. „Stworzyliśmy to w taki sposób, żeby już przy tym pełnowymiarowym wannolocie można było wejść do środka, zasiąść obok A’Tomka i wspólnie podróżować. Papcio Chmiel będzie wyznaczał nam kolejne miejsca przygód” – skomentował.

Na uroczystości obecne były dzieci (na zdj.). zmarłego w 2021 roku Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego szerzej pod pseudonimem Papcio Chmiel. „Przeleciałem szybko w wannolocie z drugiego kontynentu, żeby tutaj być” – powiedział syn artysty, Artur Chmielewski, który pracuje w Stanach Zjednoczonych jako inżynier w NASA. „Ja do tego projektu chciałbym małe zmiany wprowadzić, bo ten odkurzacz powinien być w drugą stronę nastawiony, żeby był lepszy odrzut, ale poza tym to projekt jest dobry” – żartował.

„Jestem już od ponad 2 lat współorganizatorką mentalną tego przedsięwzięcia, ponieważ Stowarzyszenie Papcia Chmiela pytało się mnie o wiele aspektów życia taty” – dodała córka Papcia Chmiela, Monique Chmielewska-Lehman, która również mieszka w Stanach Zjednoczonych i jest artystką, kuratorką wystaw i twórczynią gobelinów. „Myślę, że większość czasu spędziliśmy na tym, w co tata powinien być na tym pomniku ubrany, jaki powinien mieć zarost” – wyjaśniła.

Miniaturową rzeźbę odsłonięto z okazji 100 rocznicy urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego, która przypada 7 czerwca. Wannolot można znaleźć u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i al. Focha w Krakowie. Aktualnie Stowarzyszenie Papcia Chmiela prowadzi zbiórkę pieniędzy na duży odpowiednik pojazdu. Pieniądze wpłacać można na platformie zrzutka.pl.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy