Pierwszy zwiastun animacji na podstawie „Chłopów” Władysława Reymonta. Znamy datę premiery filmu

29 czerwca 2023

Firma producencka BreakThru Films udostępniła zwiastun długo wyczekiwanych „Chłopów”, animowanej adaptacji słynnej powieści Władysława Reymonta realizowanej przez twórców „Twojego Vincenta”. Polska premiera filmu zapowiedziana jest w kinach na 13 października.

„Chłopi”, podobnie jak „Twój Vincent”, produkowani są w technice animacji malarskiej. Jednak oba filmy znacznie się od siebie różnią. „Skala dwóch filmów jest nie do porównania. 'Twój Vincent’ to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. 'Chłopi’ to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy 'Twoim Vincencie’ tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, 'Chłopi’ stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej” – mówi współreżyserka DK Welchman (znana wcześniej jako Dorota Kobiela).

Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W „Chłopach” bierze udział plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska i Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny – występuje Kamila Urzędowska.

„Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko 'najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach’, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej” – tak wybór aktorki wyjaśnia Sean Bobbitt, producent filmu.

Po nakręceniu materiału filmowego ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Artyści do tej pory poświęcili ponad 200 tysięcy godzin pracy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

Scenariusz filmu opiera się na epopei, za którą Reymont dostał Nagrodę Nobla, pokonując Thomasa Manna, Thomasa Hardy’ego i Maksyma Gorkiego. Powieść „Chłopi” uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała. „Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat” – dodaje DK Welchman.

Powieść i malarstwo wzbogaca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego. Jak informują producenci, kompozytor wraz ze słowiańskim kolektywem światowej klasy muzyków stworzył magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie biorą udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Chłopów” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana:

Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films. „Twój Vincent”, poprzednia produkcja studia, zarobił ponad 42 miliony dolarów od premiery kinowej, co czyni go jedną z najbardziej udanych animacji wszech czasów dla dorosłych widzów. Po premierze obrazy z filmu objechały świat na specjalnej wystawie.

Autorami zdjęć do „Chłopów” są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Next Film.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film