Trwają prace nad ekranizacją „Chłopów” Reymonta. Film będzie przypominał stylem „Twojego Vincenta”

22 lipca 2020

Twórcy nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent”, Dorota Welchman (wcześniej Kobiela) i jej mąż Hugh, pracują nad nowym projektem. Będzie to adaptacja „Chłopów” Władysława Reymonta, w której ma zostać wyeksponowana postać i historia Jagny.

W założeniu film ma zostać nakręcony z wykorzystaniem tej samej techniki, co „Twój Vincent”, czyli jako animacja malarska złożona z ręcznie namalowanych klatek. Stylistyka obrazów będzie jednak nieco inna. Z dostępnych w sieci prac i wypowiedzi zaangażowanych w projekt artystów wiadomo, że inspiracji dostarcza polskie malarstwo z przełomu XIX i XX wieku, chociażby dzieła Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Chełmońskiego, Mehoffera czy Malczewskiego, który sam Reymonta namalował (na zdj. powyżej).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @dorota_kobiela

Niewiele wiadomo na temat obsady, ale Sonia Bohosiewicz napisała w usuniętym obecnie wpisie na Instagramie, że wciela się w filmie w wójtową. Nieoficjalnie mówi się też o udziale Małgorzaty Kożuchowskiej. Na obrazach koncepcyjnych można natomiast zobaczyć Kamilę Urzędowską i Mirosława Bakę. Do współpracy, najprawdopodobniej przy ścieżce dźwiękowej, zaangażowany został też raper i producent muzyczny L.U.C. Za stronę wizualną zaś odpowiada malarska ekipa od „Twojego Vincenta”.

W 2019 roku producent filmowy Sean Bobbitt w wywiadzie dla Polskiego Radia wspomniał o genezie pomysłu na ekranizację. Dorota Welchman bardzo ponoć chciała nakręcić film o kobietach. Podczas pracy nad „Twoim Vincentem” słuchała audiobooka „Chłopów” i „wyobraziła sobie, jakby to pięknie wyglądało po namalowaniu”. Z wielowątkowej powieści Reymonta zdecydowano się wybrać historię Jagny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @dorota_kobiela

„Chcemy zrobić uniwersalną, kobiecą, a zarazem polską historię. Dlatego zdecydowaliśmy się na ekranizację 'Chłopów'” – powiedział Bobbitt. Cztery miliony złotych wsparcia dla produkcji zadeklarował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na efekty pracy przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać. Przypomnijmy, że sam etap malowania do „Twojego Vincenta” zajął dwa lata.

[kch,am]
fot. Jacek Malczewski/Muzeum Narodowe w Warszawie

Tematy: , , , ,

Kategoria: film