„Pewnego dnia powiemy sobie wszystko” na podstawie powieści Danieli Krien w kinach od 15 marca. Zobacz polski zwiastun

5 lutego 2024

Aurora Films zapowiada na 15 marca kinową premierę filmu „Pewnego dnia powiemy sobie wszystko”. Pełna erotycznego napięcia, zmysłowa historia miłości ukazana na tle wielkich politycznych zmian została zrealizowana na podstawie wydanej także w Polsce powieści Danieli Krien. Pisarka jest współautorką scenariusza do filmu, za reżyserię odpowiada Emily Atef.

Akcja „Pewnego dnia powiemy sobie wszystko” rozgrywa się w NRD w 1990 roku. Gorące lato tego roku niesie w sobie zapowiedź zmian. Nie tylko tych politycznych, ale też osobistych. Maria ma dziewiętnaście lat i mieszka ze swoim chłopakiem Johannesem w gospodarstwie jego rodziców na wsi w Turyngii. Zamiast skupić się na szkole i zbliżającej się maturze, dziewczyna całe dnie spędza na niezobowiązujących lekturach.

Kiedy pewnego dnia wpada na Hennera, rolnika z sąsiedztwa, dociera do niej, że zaczyna się zupełnie nowy rozdział w jej życiu. Wystarczy jedno niepozorne dotknięcie, wymiana spojrzeń, by rozpalić dziką, niemożliwą do opanowania namiętność między Marią a charyzmatycznym, dwa razy starszym mężczyzną. W atmosferze nowych możliwości, jaką daje się wyczuć po zjednoczeniu Niemiec, rodzi się sekretna, zakazana miłość. Pełna pasji, tęsknoty i pożądania, która zmiecie wszystko, co znajdzie się na jej drodze.

Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, Emily Atef stawia na rozbudowaną psychologię postaci i zastanawia się, co popycha nas w nieznane. „To, co mnie zafascynowało w powieści Danieli Krien, to przełamujący tabu portret pożądania młodej kobiety, kobiecego pożądania ze wszystkimi jego aspektami, a także ciekawość głównej bohaterki, by sprawdzić swoje ograniczenia, zrozumieć siebie i życie, bez obawy o przekroczenie granic moralnych i społecznych. Fakt, że może to robić jako kobieta, zwłaszcza jako młoda kobieta, jest czymś, co bardzo chciałem przenieść na ekran” – mówi reżyserka.

„Pociągało mnie także wyzwanie ukazania surowego, prymitywnego pożądania Marii i Hennera. Ich związek to 'amour fou’, szalona miłość między dwoma outsiderami z różnych światów. Ich miłość jest społecznie nieakceptowalna i rozwija się w tajemnicy, ale ma niepowstrzymany impet. Jedynym świadkiem ich zakazanego związku jest sama natura: krajobraz, który przetrwa długo po dramatycznym okresie historii, w którym rozgrywa się akcja filmu” – dodaje.

W rolach głównych w „Pewnego dnia powiemy sobie wszystko” występują Marlene Burow i Felix Kramer. Poniżej możecie zobaczyć polski zwiastun filmu:

Powieść „Kiedyś wszystko sobie opowiemy” autorstwa Danieli Krien ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Sonia Draga w tłumaczeniu Agnieszki Gadzały:

[md]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film