Archiwum inżynierskie należące do rodziny Roberta Louisa Stevensona trafi na aukcję
Robert Louis Stevenson, autor „Wyspy Skarbów” i „Doktora Jekylla i pana Hyde’a”, pochodził z rodziny inżynierów, którzy byli pionierami w projektowaniu latarni morskich i innej infrastruktury publicznej. W najbliższą środę archiwum rodzinne obejmujące dokumenty i pamiątki z okresu 200 lat (od 1772 do 1971 roku) zostanie wystawione na sprzedaż.
Dziadek pisarza, Robert Stevenson, wynalazł światło migające przerywane i zaprojektował dziewiętnaście latarni morskich, z czego najsłynniejszą była ta w Bell Rock, uważana za najstarszą w Wielkiej Brytanii czynną latarnię morską usytuowaną na skale, która przetrwała do naszych czasów. Projektował też m.in. linie kolejowe i mosty. Trzej synowie Roberta – Alan, David i Thomas (ojciec pisarza) – kontynuowali rodzinną tradycję i również zajmowali się budową latarni morskich. Ostatnim z rodu, który trudnił się tym fachem, był zmarły w 1971 roku D. Alan Stevenson.
W kolekcji, która trafi na sprzedaż, znalazły się m.in. książki z rodzinnej biblioteki, ilustrowany rękopis z projektem sygnalizacji między latarnią morską w Bell Rock a wieżą sygnałową w Arbroath. Dzięki dokumentacji można poznać plany i negocjacje prowadzone przez Stevensonów podczas projektowania i wykonywania różnych zleceń. Kolekcjonerzy mogą nabyć również rzadkie znaczki i atlasy, które zbierał D. Alan Stevenson.
Dla miłośników literackich pamiątek najważniejszy jest fakt, że oczywiście nie brak również archiwaliów związanych z Robertem Louisem Stevensonem. Wśród nich jest list pisarza z jachtu The Heron oraz jego fotografia wykonana na Samoa (na zdj.). Wysłał je swojemu wujowi Davidowi Stevensonowi, który zaprojektował system kanalizacyjny Edynburga i Leith. Ciekawie prezentuje się również korespondencja rodzinna prowadzona tuż po śmierci pisarza i dotycząca osobistych rzeczy, które po sobie zostawił.
„To wspaniałe archiwum pochodzące z rodziny, która wniosła ogromny wkład nie tylko w szkocką, ale i brytyjską inżynierię” – przekazała Cathy Marsden, kierowniczka działu książek i rękopisów w domu aukcyjnym Lyon & Turnbull. „Odnotowaliśmy już duże zainteresowanie aukcją i spodziewamy się podczas licytacji rywalizacji i entuzjazmu” – dodała.
Eksperci szacują, że kolekcja Stevensonów z lat 1772-1971 osiągnie cenę w przedziale od 45 do 68 tysięcy funtów.
[md]
TweetKategoria: newsy