„Ostatni Komers” – jest data kinowej premiery i pierwszy zwiastun filmu opartego na fragmentach powieści „Ma być czysto” Anny Cieplak

13 maja 2021

Dystrybutor Galapagos Films ogłosił, że „Ostatni Komers” – film Dawida Nickela oparty na fragmentach powieści „Ma być czysto” Anny Cieplak – trafi do kin 18 czerwca. W sieci udostępniono pierwszy zwiastun tej produkcji.

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

(fot. Jakub Socha)

„’Ostatni Komers’ ma być świeżą opowieścią o młodych ludziach i ich współczesnych problemach w dobie Internetu, aplikacji dla przyjaciół, romantycznych prospektów, w czasach, w których budowanie prawdziwych relacji jest nienaturalnie utrudnione” – mówi reżyser Dawid Nickel.

„Ostatni Komers” oparty został na motywach fragmentów powieści „Ma być czysto” Anny Cieplak, która zdobyła dwie nagrody za debiut roku – Nagrodę Gombrowicza i Nagrodę Conrada. Oznacza to, że nie będziemy mieli do czynienia z klasyczną ekranizacją. „Dawid nosił tę historię pod sercem, trzeba było tylko dopisać boczne wątki, trochę ją wzbogacić. Sięgnęliśmy więc po powieść Anny Cieplak 'Ma być czysto’. Idealnie dopełniała portret pokolenia, o którym miał być ten film” – wyjaśnia producentka Marta Habior z No Sugar Films.

(fot. Jakub Socha)

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Dawida Nickela, który jest zarazem współautorem scenariusza. Za zdjęcia odpowiada Michał Pukowiec. W obsadzie znaleźli się: Sandra Drzymalska, Mikołaj Matczak, Michał Sitnicki, Agnieszka Żulewska, Nel Kaczmarek, Jakub Wróblewski, Zofia Świątkiewicz i Dobromir Dymecki. „Ostatni Komers” ma już na swoim koncie nagrodę dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, nagrodę Jury Młodych oraz wyróżnienia dla aktorki Sandry Drzymalskiej i autora zdjęć Michała Pukowca.

Poniżej możecie zobaczyć krótki zwiastun filmu:

Powieść Anny Cieplak „Ma być czysto” ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej:

[am]
fot. główna: Jakub Socha

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film