„Osobliwości sycylijskie” – fabularyzowana biografia noblisty Luigiego Pirandella w kinach w listopadzie

12 września 2023

W listopadzie Aurora Films wprowadzi do kin fabularyzowaną biografię jednego z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku, włoskiego noblisty Luigiego Pirandella. Główną rolę w filmie zatytułowanym „Osobliwości sycylijskie” gra znany aktor Toni Servillo, którego niedawno mogliśmy oglądać na ekranie w „Pierwszym dniu mojego życia”.

Jak zapowiada dystrybutor, „Osobliwości sycylijskie” to pełna czułości, ciepłego humoru oraz ironii opowieść o wychodzeniu z twórczego kryzysu. Jest rok 1920. Wybitny włoski dramaturg Luigi Pirandello wraca na rodzinną Sycylię, by wziąć udział w osiemdziesiątych urodzinach swojego mentora, Giovanniego Vergi. Po przybyciu na miejsce dowiaduje się, że właśnie zmarła jego ukochana niania. Postanawia zorganizować jej pogrzeb z pomocą dwóch osobliwych grabarzy, Sebastiano i Onofrio. Banalna pomyłka opóźnia jednak pogrzeb, zmuszając bohatera najpierw do zagłębienia się w zawiły system korupcji pracowników cmentarza i pozostania dłużej na miejscu.

Pirandello nosi się z zamiarem napisania nowego utworu, ale boryka się z twórczym impasem. Jak się przypadkiem dowiaduje, wspomniani grabarze prowadzą lokalną amatorską trupę teatralną, stanowiąc komediowy kontrapunkt dla poważnych tematów, jakim musi stawić czoła dramaturg. Pirandello jest wyraźnie zafascynowany tym, co widzi. Puszcza wodze fantazji, otwiera się na nowe pomysły, w efekcie czego stopniowo znajduje inspiracje dla swojego opus magnum, jakim okaże się dramat „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”.

Reżyser Roberto Andò poprzez fikcję filmową próbuje zrekonstruować genezę powstania słynnego dzieła, przypisując jego pochodzenie przypadkowi i przeznaczeniu – siłom, które ostatecznie wpływają także na wydarzenia ukazane w samym utworze.

„Osobliwości sycylijskie” mają w bardzo przystępny sposób pozwolić zanurzyć się w świecie jednego z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku. Pirandello był bardzo płodnym twórcą, w swojej karierze napisał ponad 40 sztuk teatralnych, a także kilkanaście powieści oraz esejów. W swoich dziełach stawiał głównie na człowieka i relacje międzyludzkie. W 1934 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „twórczą śmiałość i wynalazczość w odrodzeniu sztuki dramaturgicznej i scenicznej”. Zmarł w 1936 roku.

Produkcja została uznana filmem roku przez Stowarzyszenie Włoskich Dziennikarzy. „Osobliwości sycylijskie” wejdą do kin 17 listopada.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film