Nowa adaptacja powieści „Jeden dzień” Davida Nicollsa. Zobacz zwiastun serialu

8 stycznia 2024

Netflix udostępnił zwiastun nowej adaptacji powieści „Jeden dzień” Davida Nicollsa. Historia rozciągniętej na dwadzieścia lat relacji Emmy i Dextera doczekała się już w 2011 roku filmu pełnometrażowego z udziałem Anne Hathaway i Jima Sturgessa. Tym razem otrzymamy serial.

Emma i Dexter po raz pierwszy mieli okazję porozmawiać 15 lipca 1988 roku, w noc po rozdaniu dyplomów, a potem ich drogi się rozeszły. Gdzie będą w ten dzień za rok? Za dwa lata? I każdego następnego roku? Czy mają szansę spotkać się, a jeśli tak, to czy będzie im ze sobą po drodze? W „Jednym dniu” śledzimy ich losy co roku w tym samym dniu, gdy dorastają i zmieniają się, doświadczają radości i zawodów miłosnych.

Fabuła serialu Netflixa oparta jest na powieści Davida Nichollsa z 2009 roku, która sprzedała się na całym świecie w ponad 5 milionach egzemplarzy. Autor wspomina, że chciał skomponować książkę na wzór albumu ze zdjęciami, w którym przeglądane fotografie przywołują kolejne wspomnienia. „Następujące po sobie rozdziały są jak stopklatki zatrzymujące czas zawsze tego samego dnia – 15 lipca, kiedy to spotykają się bohaterowi” – wyjaśniał.

Nicholls przyznaje, że chciał napisać nieco staroświecki romans o wzlotach i upadkach związku dwojga ludzi na przestrzeni wielu lat. „To nie tylko love story, ale także książka o przyjaźni i rodzinie, nostalgii i żalu, o naszych marzeniach i nadziejach, które spełniają się często w sposób inny niż zamierzaliśmy” – dodaje.

Po przebojowej adaptacji książki z 2011 roku przyszedł czas na nową odsłonę tej historii. W 14-odcinkowym serialu, którego premiera zapowiedziana jest na 8 lutego, w głównych rolach występują Leo Woodall i Ambika Mod. Towarzyszą im m.in. Eleanor Tomlinson, Essie Davis, Tim McInnerny, Toby Stephens i Joely Richardson.

Jak mówiła Ambika Mod w rozmowie z RadioTimes.com, serial pozwoli poświęcić „więcej czasu” poszczególnym elementom książki. „Film naprawdę mi się podobał, ale myślę, że wiele osób uważało – i zgadzam się z nimi – że półtoragodzinny film zazwyczaj nie wystarcza, aby oddać tak epicką powieść, która obejmuje 20 lat. Mamy więc nadzieję, że w naszym serialu będziemy mogli (…) przybliżyć historię bardziej szczegółowo” – powiedziała.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu „Jeden dzień”:

[md]
fot. (1) Ludovic Robert/Netflix, (2) Matthew Towers/Netflix

Tematy: , , , ,

Kategoria: film