Konkurs dla aktorów na monodram oparty na tekstach Witolda Gombrowicza

9 stycznia 2024

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłosiło konkurs dla aktorów na monodram oparty na tekstach pisarza. Kuratorem konkursu jest Jacek Wakar, wybitny krytyk i znawca teatru.

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku i najczęściej wystawianego na świecie polskiego dramaturga. Dlatego decyzją Senatu RP Gombrowicz został jednym z patronów roku 2024, także Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu.

Z tej okazji Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział Muzeum Literatury w Warszawie, ogłasza Ogólnopolski Konkurs na Monodram Gombrowiczowski. Uczestnikami mogą być osoby pełnoletnie i niepełnoletnie, również bez dorobku artystycznego. Zgłaszać można przedstawienia nowe, z 2024 roku, oraz monodramy zrealizowane w roku 2022 i 2023, oparte na dowolnym tekście Witolda Gombrowicza bądź na kompilacji tekstów tego autora.

„W Muzeum Gombrowicza we Wsoli wierzymy w Gombrowicza. Widzimy, że wciąż inspiruje artystów, prowokując ich do nowego odczytywania swych utworów. Być może jego obecność w teatralnych repertuarach nie jest przesadnie intensywna, ale przecież z nich nie znika. Tyle że chcielibyśmy jeszcze czegoś. Pragniemy, by na spotkania z twórczością Witolda Gombrowicza decydowali się nie tylko ludzie o ustalonym dorobku, co na zawodzie zęby zjedli i już prawie wszystko o nim wiedzą. Chcemy zaprosić do przygody z Gombrowiczem, podróży z nim gdzieś w nieznane tych wszystkich, którzy dotychczas o tym nie myśleli, a może zwyczajnie nie znajdowali w sobie wystarczającej śmiałości, bo to przecież Gombrowicz, nie żarty, wiadomo, nie każdy może… Otóż każdy może – przynajmniej spróbować” – pisze kurator konkursu Jacek Wakar.

„Powoduje nami ciekawość. Zaproszenie do udziału w Konkursie kierujemy do aktorek i aktorów młodych, studentów szkół teatralnych różnego statusu, świeżo upieczonych absolwentów, a także tych, co stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Zasady naboru określamy w regulaminie, ale nie stawiamy ostrych ograniczeń, bo zależy nam, aby formuła była jak najbardziej otwarta” – wyjaśnia.

Zgłoszenia można przesyłać na adres konkurs@muzeumgombrowicza.pl do 30 kwietnia. Zgłaszający muszą przesłać metryczkę spektaklu oraz link do zapisu audio-wideo monodramu. Finaliści konkursu zostaną wyłonieni w maju 2024 roku. Swoje przedstawienia pokażą na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, w połowie czerwca. Pula nagród wynosi 20 tysięcy złotych. Regulamin oraz formularz zgłoszenia znaleźć można na stronie internetowej muzeum w zakładce „konkurs na monodram”.

[md]

Tematy: , , , ,

Kategoria: konkursy