„Mroczne materie” wracają z trzecim sezonem. Finał ekranizacji trylogii Philipa Pullmana od 6 grudnia w HBO i HBO Max

19 października 2022

Serial „Mroczne materie”, będący adaptacją nagradzanej trylogii fantasy autorstwa Philipa Pullmana o tym samym tytule, wraca z finałowym sezonem. Premiera trzeciej odsłony w HBO i HBO Max odbędzie się 6 grudnia.

Trzeci sezon „Mrocznym materii” oparto na ostatniej powieści z trylogii Philipa Pullmana, zatytułowanej „Bursztynowa luneta”. Jest więc finałowym rozdziałem tej widowiskowej historii. Śledzimy w nim dalsze losy Lyry, dziecka z przepowiedni, i Willa, Strażnika Noża, którzy muszą udać się w pewne mroczne miejsce, z którego nikt jeszcze nigdy nie wrócił. Gdy wielka wojna wypowiedziana Zwierzchności przez ojca Lyry zbliżać się będzie nieubłaganie, bohaterowie dowiedzą się, jak straszliwą cenę ma ratowanie światów.

Filmowcy mówią, że trzeci sezon „Mrocznym materii” będzie „najbardziej ambitny” ze wszystkich, a także zgłębi historię pochodzenia pani Coulter. Niespodzianką dla tych, którzy nie czytali książek, może być powrót Lee Scoresby’ego, postaci granej przez Lin-Manuela Mirandę. W drugim sezonie widzieliśmy bowiem, jak ginie w strzelaninie. Jego pośmiertny powrót odbywa się przez krainę umarłych, opustoszałe miejsce, gdzie duchy są dręczone przez harpie.

Producentka Jane Tranter z Bad Wolf Studios podkreśla, ze „Mroczne materie” to jej „życiowe przedsięwzięcie”. „Nie mówię tego w kategoriach 'nigdy nie będzie nic bardziej skomplikowanego’, 'nigdy nie będzie nic większego’ lub 'nigdy nie będzie czegoś równie wielowarstwowego’. Chodzi o fakt, że książki te są tak wyjątkowe i uwielbiane. Więc nasza odpowiedzialność za materiał źródłowy była tak duża i znacząca. A na dodatek musieliśmy sprawić, by te trzy książki sprawdziły się we współczesnym krajobrazie telewizyjnym” – wyjaśnia.

Prawdopodobnie pomocne w odniesieniu sukcesu okazało się to, że producenci – wzorem autora książek, Philipa Pullmana – nigdy nie stracili z oczu faktu, że „Mroczne materie” to przede wszystkim opowieść o dorastaniu. „Nie ma znaczenia, jak genialne są inne rzeczy. Jeśli nie masz odpowiedniej dramaturgii i postaci, to wszystko na nic” – dodaje Tranter.

W trzecim sezonie „Mrocznym materii” występują: Dafne Keen jako Lyra, Amir Wilson jako Will, Ruth Wilson jako pani Coulter, James McAvoy jako Lord Asriel, Simone Kirby jako Mary Malone, Will Keen jako ojciec McPhail, Jade Anouka jako Ruta Skadi, Ruta Gedminstas jako Serafina Pekkala, Adewale Akinnuoye-Agbaje jako Komandor Ogunwe, Jamie Ward jako ojciec Gomez, Kobna Holdbrook-Smith, Simon Harrison oraz Chipo Chung jako zbuntowane anioły Balthamos, Baruch i Xaphania, a także Amber Fitzgerald-Woolfe jako Ama.

Premiera ostatniego sezonu serialu odbędzie w Polsce w HBO i HBO Max równolegle z amerykańską premierą, czyli 6 grudnia nad ranem. Tego dnia do serwisu HBO Max dodane zostaną pierwsze dwa odcinki trzeciego sezonu. Kolejne odcinki (po dwa) dodawane będą co tydzień, we wtorki.

Dotychczasowe dwa sezony „Mrocznym materii” są dostępne na płytach DVD.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film