Chyłka rusza na podbój rynku anglojęzycznego. Brytyjskie wydawnictwo podpisało umowę na dwie książki z Remigiuszem Mrozem

19 października 2022

Brytyjskie wydawnictwo Zaffre, będące imprintem Bonnier Books, podpisało umowę z Remigiuszem Mrozem na opublikowanie dwóch książek. Jednym z tytułów będzie „Kasacja”, pierwszy tom serii thrillerów prawniczych z Joanną Chyłką. Książka ukaże się na rynku anglojęzycznym zimą 2023 roku.

„Dla mnie to jeden z najpiękniejszych, wymarzonych momentów w karierze” – zareagował Mróz. Umowa obejmuje prawa do wydań anglojęzycznych na całym świecie, a więc nie tylko w Wielkiej Brytanii. Do zawarcia kontraktu doszło dzięki reprezentującej autora agencji literackiej, telewizyjnej i filmowej Madeleine Milburn.

W komunikacie prasowym cytowanym na portalu The Bookseller dyrektor wydawniczy i redaktor angielskich wydań książek Mroza chwali polskiego pisarza: „Podobnie jak Steve Cavanagh i John Grisham, Mróz oferuje fotorealistyczny obraz świata prawa karnego, oszałamiającą historię pełną pomysłowych zwrotów akcji i genialne postaci, których nie da się zapomnieć. Jego bohaterka, prawniczka Joanna Chyłka, jest jedyna w swoim rodzaju: prawdziwie nieszablonowa, zaciekle walcząca o dobro w mrocznym świecie dwulicowości i zdrady. Żadna postać nie sprawiła mi tyle radości od czasów Lisbeth Salander Stiega Larssona i nie mogę się doczekać, aż czytelnicy po raz pierwszy odkryją ją w języku angielskim”.

Brytyjski wydawca informuje, że Remigiusz Mróz jest najpopularniejszym autorem w Polsce, a każda z jego powieści ląduje na pierwszym miejscu listy bestsellerów. Łącznie sprzedał do tej pory ponad siedem milionów egzemplarzy książek.

„Od lat w trakcie wywiadów i po jestem pytany przez dziennikarzy w moim kraju: 'Czego ci życzyć na rynku wydawniczym?’. Udało mi się znaleźć w Polsce ponad siedem milionów czytelników, ale moja odpowiedź dziennikarzom zawsze była taka sama: 'Publikowania w języku angielskim i przyczynienia się do rozpowszechniania literatury polskiej za granicą’. Osiągnęliśmy spore postępy dzięki takim serialom jak 'Wiedźmin’. Mogę tylko mieć nadzieję, że czytelnicy w Wielkiej Brytanii pokochają Joannę Chyłkę tak samo jak ja – i że utoruje drogę innym” – skomentował Mróz na portalu The Bookseller.

Umowa z wydawnictwem Zaffre to kolejny już w tym miesiącu powód do zadowolenia dla Remigiusza Mroza. 14 października w Polsat Box Go miała miejsce premiera serialu „Wotum nieufności” na podstawie jednej z jego powieści. Produkcję tę autor uważa za najlepszą z dotychczasowych ekranizacji.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , ,

Kategoria: newsy