Luca Guadagnino chce przenieść na ekran powieść „Pedał” Williama S. Burroughsa. W głównej roli ma wystąpić Daniel Craig

12 grudnia 2022

Luca Guadagnino na brak zajęć nie może narzekać. W listopadzie do kin wszedł jego film „Do ostatniej kości” na podstawie powieści Camille DeAngelis. Aktualnie reżyser pracuje nad komedią sportową „Challengers”, której premiera zaplanowana jest na sierpień 2023 roku, a już słyszymy o kolejnym projekcie mającym doczekać się realizacji. Guadagnino stara się właśnie pozyskać finansowanie dla ekranizacji powieści „Pedał” Williama S. Burroughsa. W główną rolę w tym filmie ma wcielić się Daniel Craig.

„Pedał” miał początkowo stanowić rozszerzenie debiutanckiej powieści „Ćpun” Burroughsa, którą wydawcy odrzucili jako mało ciekawą i źle napisaną. Ostatecznie dzięki determinacji Allena Ginsberga „Ćpun” ukazał się w oficynie Ace Books w 1953 roku, a materiał z „Pedała” pozostał niewydany. „Możesz [go] dokończyć, kiedy chcesz i tak jak chcesz, wypchniemy go jako drugą książkę” – pisał Ginsberg do Burroughsa. Ostatecznie z planów tych nic nie wyszło.

Z czasem autor stracił zainteresowanie manuskryptem. Niewykluczone, że wpływ na to miały obawy, czy opisanych w książce motywów homoseksualnych nie uznano by za nieprzyzwoite. „Pedał” przeleżał w archiwach ponad trzydzieści lat. Po otrzymaniu lukratywnego kontraktu z wydawnictwem Viking Burroughs zgodził się na publikację książki.

Na wpół autobiograficzne powieści „Ćpun” i „Pedał” poruszają temat uzależnienia od narkotyków. W obu książkach głównym bohaterem jest William Lee, alter ego pisarza. W „Ćpunie” zamiarem Burroughsa było spisanie w najdokładniejszy i najprostszy sposób doświadczeń narkomana we wczesnych latach pięćdziesiątych. Natomiast w „Pedale” wątek walki z uzależnieniem miesza się z nieodwzajemnioną miłością Lee do byłego żołnierza amerykańskiej marynarki wojennej, którego poznaje w stolicy Meksyku.

William ucieka przed narkotykami i atmosferą Nowego Jorku, by osiedlić się w miejscu, które stało się azylem dla wielu zagubionych i nieprzystosowanych. Po wielu upokarzająco nieudanych próbach nawiązania kontaktu poznaje młodego mężczyznę, Gene’a Allertona. Gene oddaje mu się biernie, obojętnie, bez śladu obrzydzenia czy satysfakcji. Obaj wybierają się w szaleńczą podróż w głąb Ameryki Południowej w poszukiwaniu yage, tajemniczej halucynogennej rośliny…

„Pedał” uchodzi za książkę trudną do zekranizowania. Próbę podejmował już w 2011 roku Steve Buscemi, angażując do projektu Stanleya Tucciego i Bena Fostera. Ostatecznie jednak film nie powstał. Miejmy nadzieję, że Guadagnino będzie miał więcej szczęścia. Za scenariusz reżyserowanej przez niego adaptacji ma odpowiadać Justin Kuritzkes, z którym współpracował nad skryptem do „Challengers”.

W Polsce „Pedał” ukazał się w 1993 roku nakładem nieistniejącego już wydawnictwa Phantom Press. Od tego czasu książka nie doczekała się wznowienia.

[am]
fot. (1) Maximilian Bühn, (2) The Royal Navy

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film