Zwiastun filmu na podstawie „Filipa” Leopolda Tyrmanda

12 grudnia 2022

Telewizja Polska udostępniła zwiastun filmu „Filip”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Ekranizacja zostanie wprowadzona do kin 3 marca 2023 roku.

Akcja „Filipa” rozgrywa się we Frankfurcie w 1943 roku. Tytułowy bohater jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…

W głównego bohatera wcielił się Eryk Kulm junior. „Historia Filipa jakoś tak dziwnie nałożyła się z moją prywatną historią. Podobnie jak Filip też już nie mam rodziców. Cała historia wokół tego i próba udźwignięcia absolutnej samotności, która nagle spada na człowieka, plus miejsce akcji i czas, spowodowały, że czułem się trochę jakbym to ja był w tamtym czasie, trochę nie potrafiłem odlepić się od Filipa. I literatura, i życiowa sytuacja sprawiły, że poczułem tę postać w pełni” – mówił aktor podczas konferencji zorganizowanej na festiwalu filmowym w Gdyni.

„Filip” to pierwsza od lat 60. ekranizacja prozy Leopolda Tyrmanda. Produkcja w reżyserii Michała Kwiecińskiego zdobyła „Srebrne Lwy” na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrody indywidualne za zdjęcia (Michał Sobociński) i charakteryzację (Dariusz Krysiak).

Odtwórce tytułowej roli uhonorowano Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością. Zwycięzcę wyłoniło jury powołane przez Fundację dla Kina i Fundację „Kino”. Laureata ogłoszono podczas gali, która odbyła się w poniedziałek, 12 grudnia, w warszawskim kinie Luna. Jak mówił Bartosz Bielenia, juror i laureat nagrody z 2019 roku, wyróżnienie przyznano „za radykalność i odwagę w interpretacji roli, za rozpiętość i dojrzałość użytych środków aktorskich, za stworzenie nieoczywistej postaci człowieka prześladowanego, obdarzonego niezwykłą wewnętrzną siłą, za stworzenie roli, która jest sercem filmu”.

Oprócz Eryka Kulma juniora w filmie zobaczymy Sandrę Drzymalską, Roberta Więckiewicza i młodych europejskich aktorów: Victora Meuteleta, Caroline Hartig i Zoe Straub.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film