banner ad

Kolejna książka Johna Fantego doczeka się ekranizacji! W rolach głównych Yvan Attal i Charlotte Gainsbourg

9 lipca 2018


Francuski reżyser Yvan Attal przeniesie na ekran nowelę „My dog Stupid” (z ang. „Mój pies Głupek”) Johna Fantego. Sam też wystąpi w filmie wraz z żoną, Charlotte Gainsbourg. Kręcenie zdjęć rozpocznie się 17 września.

Nowela „My dog Stupid” została napisana w latach 60., ale nie doczekała się publikacji za życia Fantego. Ukazała się wspólnie z drugą nowelą, „The Orgy”, w zbiorczym tomie „West of Rome” wydanym pośmiertnie w 1986 roku. Podobnie jak wiele innych utworów uwielbianego przez Charlesa Bukowskiego pisarza, utwór zawiera wątki autobiograficzne. Nie występuje w nim jednak jego najsłynniejsze alter ego, Arturo Bandini, lecz znany z „Bractwa winnego grona” Henry Molise. Natomiast konflikty rodzinne pokazane są nie z perspektywy ambitnego syna, jak to najczęściej ma miejsce w prozie Fantego, lecz z punktu widzenia ojca.

Henry Molise jest pisarzem w średnim wieku, który cierpi od dawna na blokadę twórczą. Wraz z wymagającą żoną i czworgiem dorastających dzieci mieszka w pięknym domu w Malibu. Henry marzy o tym, by sprzedać wszystko, co ma, i uciec do Rzymu, gdzie mógłby zacząć życie od początku. Chciałby też, żeby dzieci wreszcie wyprowadziły się z domu i dały jemu oraz żonie odrobinę wytchnienia. Pewnego dnia Molise’owie znajdują na podwórzu wielkiego, 120-kilogramowego psa, który zdaje się być ledwo żywy. Dzięki ich staraniom zwierzak powraca do zdrowia. Jest duży, silny, trochę złośliwy i bardzo napalony. Nadają mu imię Głupek. Wielkie psisko wprowadza w życie rodziny niewyobrażalny chaos.

W zapowiadanym filmie w rolę Henry’ego wcieli się reżyser Yvan Attal, a Charlotte Gainsbourg zagra jego małżonkę. Budżet produkcji wynosi 9,8 miliona euro. Będzie to piąty wspólny projekt realizowany przez parę filmowców i trzecia ekranizacja prozy Johna Fantego. Do tej pory filmowych adaptacji doczekały się „Byle do wiosny” i „Pył”.

[am]
źródło: Centre Presse Aveyron

Tematy: , ,

Kategoria: film