10 wypowiedzi Charlesa Bukowskiego o innych pisarzach

16 sierpnia 2013

Bukowski o pisarzach
Charles Bukowski deklarował, że nie przepada za towarzystwem innych pisarzy. „Nie lubię rozmawiać z pisarzami, patrzeć na nich lub, co gorsza, ich słuchać” ? twierdził. Pomimo tego zdarzało mu się dość często wypowiadać na temat literatury. Poniżej zebraliśmy dla was wypowiedzi Bukowskiego na temat dziesięciu znanych pisarzy, których twórczość miał większą lub mniejszą przyjemność przeczytać.

1. O Louisie-Ferdinandzie Célinie:
„Kiedy pierwszy raz czytałem Céline’a, poszedłem do łóżka z wielką paczką krakersów Ritz. Zacząłem czytać i jeść te krakersy, i śmiać się i jeść krakersy. Przeczytałem powieść od dechy do dechy bez przystanków. A pudełko Ritzów było puste, człowieku. Wstałem i napiłem się wody. Trzeba mnie było widzieć. Nie mogłem się ruszać. Oto co zrobi z tobą dobry pisarz. Niemal cię, kurde, zabije… zły zresztą też.”

2. O Henrym Millerze:
„On jest w porządku, kiedy pisze o ruchaniu, ale kiedy zaczyna filozofować to zasypiam.”

3. O Allenie Ginsbergu:
„Homoseksualiści są delikatni i zła poezja też jest delikatna. Ginsberg odwrócił sytuację, czyniąc homoseksualną poezję silną, prawie że męską poezją, ale w dłuższej perspektywie homo pozostanie homo, a nie poetą.”

4. O Williamie Szekspirze:
„Jest przeceniany i nie da się go czytać. Ale ludzie nie chcą tego słyszeć. Widzisz, nie można atakować świątyni. Szekspir zapuszczał korzenie przez wieki. Możesz powiedzieć 'taki-a-taki jest dennym aktorem’, ale nie możesz powiedzieć, że Szekspir to gówno. Jeśli coś znajduje się długo w obiegu, snoby zaczynają się do tego przysysać. Jak pijawki. Kiedy snoby uznają, że coś jest bezpieczne… przysysają się. Gdy powiesz im prawdę, zaczynają się wściekać. Nie mogą tego znieść. To zamach na ich własny proces myślowy. Brzydzę się nimi.”

5. O Johnie Fante:
„Pewnego dnia sięgnąłem (w bibliotece ? przyp. red.) po jakąś książkę, otworzyłem ją i to było to. Stałem przez chwilę i czytałem. Potem, czując się jak człowiek, który znalazł złoto na miejskim śmietniku, zaniosłem ją do stolika.(…) Oto wreszcie był człowiek, który nie bał się uczuć. Humor i ból współistniały na kartach książki w sposób prosty i naturalny.(…) Jego książki wywarły na moją twórczość przemożny wpływ i tak jest aż do dzisiaj.(…) Fante był moim bogiem.”

6. O Carson McCullers:
„Jedyną dobrą pisarką, jaką znam, jest Carson McCullers. Napisała 'Serce to samotny myśliwy’. Zapiła się na śmierć, więc mogła nie być do końca kobietą. Niektórzy mówią, że była lesbą. Bądź co bądź, była naprawdę dobra. Powiedziałem do siebie: 'Kobieta to napisała?’ Potężny pisarz. Prawie się popłakałem. Zmarła gdzieś na statku, na wózku inwalidzkim, pijąc. Była w drodze do Europy, gdy to się stało. Mężczyźni nigdy nie mogliby pisać tak, jak ona.”

7. O Jeanie-Paulu Sartre:
„On naprawdę chciał się ze mną spotkać, ale stwierdziłem 'ani mi się śni, kochany!’ Guzik mnie obchodził Sartre, musiałem się zaopiekować swoją butelką. Ale ostatnio czytałem kilka jego lepszych kawałków i są cholernie dobre. Sartre ujął sprawę w kilku treściwych słowach ? 'Piekło to inni’ – w dziesiątkę, złotko! Żałuję, że mu odmówiłem, ale potem myślę sobie: 'a w cholerę, i tak pewnie zanudzilibyśmy się nawzajem.'”

8. O Erneście Hemingwayu:
„Podejrzewam, że mam z Hemingwayem podobnie jak inni: dobrze przyjmujemy go, gdy jesteśmy młodzi. Gertie nauczyła go frazy, ale myślę że to jeszcze udoskonalił(…) Problem jest taki, że Hemingway nie zna się na żartach.(?) Teraz (zamiast jego powieści ? przyp. red.) więcej czytam o jego życiu i wpadkach, co jest prawie tak dobre, jak czytanie o D. H. Lawrensie.”

9. O Aldousie Huxleyu:
„Huxley zmarł w wieku 69 lat, o wiele za wcześnie, jak na tak niepohamowany talent. Czytałem wszystkie jego dzieła, ale w rzeczywistości to 'Kontrapunkt’ pomógł mi po części przetrwać w fabrykach, na wytrzeźwiałkach i z nieapetycznymi paniami.”

10. O Georgu Orwellu:
„Pomysł do 'Factotum’ wziąłem z 'Na dnie w Paryżu i Londynie’. Czytałem tę książkę i mówiłem 'Ten facet myśli, że coś mu się przydarzyło? Porównując ze mną, ledwo się zadrapał.’ Nie, żeby to nie była dobra książka, ale sprawiła, że zacząłem myśleć, iż mogę mieć coś ciekawego do powiedzenia w tych samych kwestiach.”

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia