Juliette Binoche i Benoît Magimel w filmie „Bulion i inne namiętności” inspirowanym powieścią Marcela Rouffa. Zobacz zwiastun
Gutek Film zaprezentował zwiastun filmu „Bulion i inne namiętności”, którego scenariusz został zainspirowany powieścią „La vie et la passion de Dodin-Bouffant, Gourmet” szwajcarskiego pisarza Marcela Rouffa. W głównych rolach w produkcji wystąpili Juliette Binoche i Benoît Magimel. Premierę w polskich kinach zapowiedziano na 15 marca (AKTUALIZACJA: datę premiery przesunięto na 30 sierpnia).
„Bulion i inne namiętności” wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.
Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie i znany smakosz, gastronom Dodin. Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.
Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz”, „Zapach zielonej papai”) luźno oparł scenariusz na motywach powieści Marcela Rouffa zatytułowanej „La vie et la passion de Dodin-Bouffant, Gourmet” (z fr. „Życie i pasja Dodina-Bouffanta, smakosza”). Od czasu publikacji w 1924 roku książka ta cieszy się niesłabnącą popularnością we Francji, doczekawszy się tam ponad 50 wydań. Należy jednak podkreślić, że powieść Rouffa stanowiła jedynie inspirację dla filmu. „La vie et la passion…” rozpoczyna się od nagłej śmierci Eugénie po jej powrocie do domu z targu. Następnie tytułowy bohater rozpoczyna poszukiwanie jej następczyni. Tran Anh Hung wolał pokazać Eugénie żywą, obok Dodina.
„Wolałem opowiedzieć tę historię jako prequel powieści Marcela Rouffa. To dało mi swobodę wyobrażenia sobie relacji pomiędzy Eugénie i Dodinem-Bouffantem. Była to także okazja do poznania czegoś rzadkiego w kinie: małżeństwa. A jeszcze rzadszego: gdy ono działa. Jest w tej parze odmienność i niezwykła bliskość jak na początek XX wieku” – komentuje reżyser.
Inspiracją zarówno dla książki Marcela Rouffa, jak i filmu był sławny francuski gastronom Jean Anthelme Brillat-Savarin, autor „Fizjologii smaku”, którą sam Balzac uznał za wspaniały traktat kulinarny, ale też jedno z najciekawszych stylistycznie dzieł stworzonych w języku francuskim.
„Brillat-Savarin jako pierwszy napisał książkę o filozofii gastronomii. To wspaniała książka, którą koniecznie trzeba przeczytać i z której czerpałem także wiele inspiracji do filmu. Dowiadujemy się dzięki niej, jak w danym momencie Francja uporządkowała gastronomię. To Francuzi zdecydowali, że danie należy przygotować tak, a nie inaczej. To Francuzi ustalili, jak nakryć stół, jakie sztućce i jakie szklanki dobrać do tego czy innego dania. I to właśnie Francuzi opowiadali się za łączeniem smaków, uzupełniając danie tym czy innym winem. Francja to niezwykle bogaty i zróżnicowany region. To nie przypadek, że francuska gastronomia pozostaje w czołówce świata” – zauważa Tran Anh Hung.
W „Bulionie i innych namiętnościach” główne role grają Juliette Binoche (którą oglądaliśmy niedawno w „Między dwoma światami” w reżyserii Emmanuela Carrère’a) i Benoît Magimel (którego pamiętamy ze zrealizowanej przez Michaela Hanekego ekranizacji „Pianistki” Elfriede Jelinek). Film zdobył Złotą Palmę w Cannes dla najlepszego reżyseria, jest również francuskim kandydatem do Oscara.
Premiera w kinach zaplanowana jest na 15 marca. Przedpremierowo film będzie można obejrzeć 31 grudnia w Kinie Muranów w ramach sylwestrowych pokazów: o godz. 17:00 (pokaz z kolacją inspirowaną filmem) oraz o godz. 20:00 (pokaz w ramach Sylwestra z Kinem Muranów).
AKTUALIZACJA, 7 maja, godz. 12:00: Nowa data kinowej premiery filmu „Bulion i inne namiętności” to 30 sierpnia, a przedpremierowo będzie można go obejrzeć w czerwcu.
[md]
TweetKategoria: film