George Clooney, Kyle Chandler i Hugh Laurie na pierwszych zdjęciach z miniserialu „Paragraf 22” na podstawie powieści Hellera

21 grudnia 2018


Platforma Hulu zapowiada na wiosnę 2019 roku premierę miniserialu na podstawie powieści „Paragraf 22” Josepha Hellera. Udostępniono właśnie oficjalne zdjęcia z długo wyczekiwanej produkcji, w której występują m.in. George Clooney, Kyle Chandler i Hugh Laurie.

„To historia o szaleństwie wojny. Traktuje również w zabawny sposób o szaleństwie wojennej biurokracji, co jest zupełnie inną kwestią. Chodzi o bezsilność, której wszyscy doświadczamy” ? mówi współscenarzysta i producent wykonawczy Luke Davies. „Skoro ponoć mamy złoty wiek seriali telewizyjnych, jak to się stało, że nikt nie zrobił jeszcze ekranizacji 'Paragrafu 22′?” ? dodaje, tłumacząc tym samym, skąd wziął się pomysł na nową adaptacje legendarnej powieści Josepha Hellera.

„Paragraf 22” to powrót do telewizji George’a Clooneya, który jest nie tylko jednym z producentów wykonawczych serialu, ale też reżyserem dwóch odcinków. „Miał niesamowite wyczucie do tego materiału. Od razu wiedział, jak chce reżyserować, mówił, które lokacje można by wykorzystać i że chce obsadzić nowe twarze w rolach młodych żołnierzy” ? wspominała Amy Powell ze studia Paramount TV. Clooney wystąpi również na ekranie. Początkowo miał się wcielić w pułkownika Cathcarta, ale ostatecznie ? z uwagi na dużą ilość pozaaktorskich obowiązków związanych z tym projektem ? zdecydował się na mniejszą rolę, porucznika Scheisskopfa, oficera w szkole podchorążych lotnictwa, który każdą wolną chwilę spędza na urządzaniu defilad i zaniedbuje potrzeby seksualne swojej żony.

W głównego bohatera Johna Yossariana wcielił się Christopher Abbott. Natomiast nielubianego przez niego (z wzajemnością) pułkownika Cathcarta zagrał ostatecznie Kyle Chandler. Hugh Laurie pojawi się na ekranie jako tajemniczy major de Coverley, do którego jedynych obowiązków w bazie, jak podejrzewają niektórzy, należy tylko rzucanie podkowami, porywanie włoskich kucharzy i wynajmowanie apartamentów dla żołnierzy na okres urlopów. Na ekranie towarzyszą im: Giancarlo Giannini (jako Marcello), Daniel David Stewart (Milo), Rafi Gavron (Aarfy), Austin Stowell (Nately), Graham Patrick Martin (Orr), Gerran Howell (Kid Sampson), Jon Rudnitsky (McWatt), Kevin J. O?Connor (Korn), Pico Alexander (Clevinger), Tessa Ferrer (siostra Duckett), Lewis Pullman (Major Major), Josh Bold (Dunbar), Jay Paulson (Chaplain) i Julie Ann Emery (Marion).

Akcja „Paragrafu 22” rozgrywa się we Włoszech w trakcie II wojny światowej. Głównym bohaterem jest Yossarian, bombardier Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który chce uniknąć śmierci na polu bitwy, dlatego stara się o zwolnienie z wojska. Aby zostać odesłanym do domu, trzeba wykazać, że ma się chorobę psychiczną. Jest jednak mały kruczek: tytułowy „paragraf 22”, który stwierdza, że troska o własne życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Czyli jeśli ktoś uważa, że jest wariatem i prosił o zwolnienie z lotów, dowodzi tym samym, że nie jest wariatem i musi latać dalej.

Miniserial „Paragraf 22” ma się składać z sześciu odcinków. Premiera zapowiedziana jest na wiosnę 2019 roku, a tymczasem możecie obejrzeć pierwsze oficjalne zdjęcia z ekranizacji:

[am]
fot. Philipe Antonello / Hulu
źródło: Deadline, Entertainment Weekly, The Hollywood Reporter

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film