Magia Bookera zadziałała! Nakład tegorocznego wznowienia „Biegunów” Tokarczuk przekroczył w Polsce 100 tysięcy egzemplarzy

21 grudnia 2018


Nagroda Bookera ma znaczący wpływ na sprzedaż książek laureatów. W tym roku odczuła to Olga Tokarczuk. Co ciekawe, jej powieść cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem na świecie, ale też w Polsce. Jak informuje Wydawnictwo Literackie, nakład wznowienia „Biegunów” przekroczył już 100 tysięcy egzemplarzy.

Kiedy Anna Burns zdobyła w tym roku Nagrodę Bookera, jej brytyjski wydawca z miejsca zlecił dodruk 120 tysięcy egzemplarzy wyróżnionej książki, żeby zaspokoić popyt. Posunięcie było jak najbardziej zasadne, jeśli się spojrzy na zainteresowanie, jakie wzbudzają laureaci nagrody po ogłoszeniu decyzji jurorów. Cotygodniowa sprzedaż „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel skoczyła po zdobyciu Bookera o 463%, a w przypadku „Kwestii Finklera” Howarda Jacobsona wynik był jeszcze bardziej oszałamiający ? wydawca odnotował wzrost na poziomie 1918%.

Podobnie rzecz się ma z Międzynarodową Nagrodą Bookera, którą Man Group przyznaje autorom z całego świata, których książki przetłumaczono na język angielski. Już w pierwszym tygodniu po zdobyciu wyróżnienia, angielski przekład „Biegunów” Tokarczuk rozszedł się w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy. Brytyjski wydawca książki, Fitzcarraldo Editions, poinformował, że sprzedaż wzrosła aż o 400 procent. Teraz dowiadujemy się, że międzynarodowy sukces sprawił, iż także w Polsce po powieść sięgnęli nowi czytelnicy. „Bieguni” błyskawicznie powrócili na listy bestsellerów, a tegoroczny nakład polskiego wydania przekroczył właśnie 100 tysięcy egzemplarzy!

Rok 2018 na długie lata zapadnie w pamięci czytelników jako rok Olgi Tokarczuk. Powieść „Bieguni”, przetłumaczona na angielski przez Jennifer Croft, przyniosła jej jako pierwszej polskiej pisarce Międzynarodową Nagrodę Bookera. Niedługo później książka znalazła się w finale National Book Award w kategorii „Literatura tłumaczona”.

[am]
fot. Martin Kraft / photo.martinkraft.com / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy