banner ad

Gabriel Byrne jako Samuel Beckett. Zobacz zwiastun filmu biograficznego o irlandzkim nobliście

22 września 2023

Platforma Sky wypuściła zwiastun filmu biograficznego „Dance First” (z ang. „Najpierw tańcz”) poświęconego irlandzkiemu nobliście Samuelowi Beckettowi. W głównej roli na ekranie zobaczymy Gabriela Byrne’a.

Tytuł filmu zaczerpnięty został ze sztuki „Czekając na Godota”. Wers ten przeszedł do tradycji literackiej jako słowa Becketta, który miał powiedzieć „Najpierw tańcz. Myśl później”. W rzeczywistości w dziele dramaturga jeden z głównych bohaterów, włóczęga Estragon, mówi o Luckym, niewolniku Pozza: „A nie mógłby najpierw zatańczyć, a potem pomyśleć?”.

„Dance First” zapowiadany jest jako obszerna opowieść o jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Paryski bon vivant, bojownik ruchu oporu podczas II wojny światowej, dramaturg, zdobywca nagrody Nobla, uganiający się za spódniczkami mąż i samotnik – to tylko niektóre twarze Samuela Becketta. W filmie będziemy śledzić jego życie przez pryzmat popełnianych błędów i napiętych relacji z dominującą matką, Jamesem Joyce’em, żoną Suzanne i kochanką Barbarą Bray.

Za scenariusz filmu odpowiada Neil Forsyth, szkocki scenarzysta, który do tej pory znany był z pisania seriali. Na stołku reżyserskim zasiadł James Marsh, który wcześniej zrealizował już film o życiu innego geniusza – chodzi o „Teorię wszystkiego” poświęconą Stephenowi Hawkingowi. Jak przyznaje Marsh, kiedy tylko przeczytał scenariusz, od razu widział w głównej roli Gabriela Byrne’a, choć podobieństwo między aktorem a dramaturgiem nie jest szczególnie duże.

Takie podejście docenił również sam aktor. „Jak opowiedzieć czyjeś życie w półtorej godziny? To niemożliwe. Wiele filmów biograficznych bazuje na podobieństwie aktora do osoby, którą gra. Chodzi o ucieleśnienie danej osoby i zbudowanie struktury wokół najważniejszych momentów z jej życia. Nie ma nic złego w próbie nakręcenia takiego filmu. Myślę jednak, że większej odwagi wymagało zrobienie czegoś, co próbuje odzwierciedlić to, kim Beckett był jako istota ludzka” – mówi Byrne.

Cztery z pięciu części „Dance First” nakręcono w czerni i bieli. Jedynie w finale pojawiają się kolory. Produkcja będzie miała swoją prapremierę 30 września na festiwalu filmowym w San Sebastián. Do dystrybucji kinowej w Wielkiej Brytanii ma wejść 3 listopada.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Dance First”:

[am]
fot. Kata Vermes/Sky UK

Tematy: , ,

Kategoria: film