banner ad

Francuzi nakręcą serial na podstawie „Dżumy” Alberta Camusa

27 listopada 2020

Francuski nadawca publiczny France Télévisions ogłosił, że zrealizuje serial na podstawie powieści „Dżuma” Alberta Camusa. Format ekranizacji na razie jest wciąż w fazie rozwoju, ale wiadomo, że produkcją zajmie się Siècle Productions, a scenariusz napisze Gilles Taurand.

Od początku epidemii powieść Camusa cieszy się na całym świecie dużym powodzeniem. Od Francji po Hiszpanię, od Włoch po Chiny i Polskę sprzedaż książki gwałtownie wzrosła, a wielu czytelników opisaną przez noblistę historię zaczęło traktować jako niemal proroczą. Z miejsca sfilmowaniem „Dżumy” zaczęły interesować się popularne platformy streamingowe. Po wielu miesiącach prawa do ekranizacji zdobyła France Télévisions.

Zadowolenia z tego faktu nie kryje dyrektor ds. anteny i programów, Stéphane Sitbon-Gomez, który zapowiada, że francuski nadawca publiczny zamierza „myśleć nieszablonowo”, aby konkurować z Netflixem. „Kilka lat temu być może bylibyśmy mniej skłonni do przyjęcia tego rodzaju propozycji” – przyznaje. „Platformy zmuszają nas do wspinania się na szczyt” – dodał, podając przykład „Gambitu królowej”.

Kiedy decydenci France Télévisions zdali sobie sprawę, że Netflix jest nie tylko konkurencją dla Canal+, ale również dla telewizji publicznej, zaczęli chętniej realizować własne produkcje. Okazało się, że francuskojęzyczne miniseriale biograficzne „De Gaulle, l’éclat et le secret” i „Laëtitia”, nadawane w poniedziałkowe wieczory w miejsce amerykańskich tytułów kryminalnych, cieszyły się ogromnym sukcesem. France Télévisions zamierza więc zaspokoić oczekiwania publiczności „czekającej na bardziej wymagający gatunek fikcji”. Serial powstanie z myślą o kanale France 2.

W Polsce wznowienie powieści „Dżuma” Alberta Camusa ukazało się w 2020 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film