Fauna mórz i oceanów brutalnie mści się na ludzkości. Zwiastun serialu „Odwet oceanu” na podstawie powieści Franka Schätzinga

20 lutego 2023

W niedzielę 19 lutego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale w Berlinie sekcję seriali otworzyła produkcja „Odwet oceanu”, której scenariusz oparty jest na powieści Franka Schätzinga o tym samym tytule. W Polsce ekranizacja będzie dostępna wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

„Odwet oceanu” to zgodnie z zapowiedziami producentów jedna z największych produkcji serialowych stworzonych w Europie w ostatnich latach. Historia pokazuje dystopijną wizję świata, w której postępująca katastrofa ekologiczna przybiera coraz bardziej niepokojące oblicze. Na całym świecie dochodzi do serii ataków zwierząt morskich na ludzi. Toną kutry rybackie zatapiane przez wieloryby, a tysiące skorupiaków przeganiają turystów z plaż, gdy jednocześnie tajemnicza bakteria sprawia, że woda przestaje być zdatna do spożycia. W tym samym czasie świat nawiedzają kataklizmy, zagrażające życiu milionów ludzi. Czy istnieje związek pomiędzy tymi niepokojącymi wydarzeniami? Sprawie przygląda się grupa naukowców, która w trakcie badań dochodzi do szokujących wniosków. Czy ludzkość czeka zagłada? To pytanie, na które badacze będą musieli znaleźć odpowiedź.

Scenariusz serialu powstał na podstawie powieści „Odwet oceanu” autorstwa Franka Schätzinga, która przez osiem miesięcy zajmowała pierwsze miejsce na niemieckich listach bestsellerów i  została dotychczas przetłumaczona na 27 języków. W naszym kraju książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Konsultantami naukowymi ekranizacji byli utytułowani biolodzy morscy Antje Boetius – prof. dr geomikrobiologii w Instytucie Maxa Plancka na Uniwersytecie w Bremie oraz prof. Jon Copley z Uniwersytetu w Southampton.

W realizację 8-odcinkowej produkcji zaangażowała się międzynarodowa ekipa filmowców. Jednym z producentów wykonawczych serialu jest Mark Huffam, który w 2015 roku zdobył nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy film” za „Marsjanina”. Huffam stoi również za takimi hitami jak „Gra o tron” czy „Dom Gucci”. Jednym z reżyserów serialu jest Luke Watson („Brytania”, „Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza”), a za produkcję odpowiada m.in. Rafferty Thwaites („Gra o tron”).

Wśród aktorów, których zobaczymy na ekranie, pojawiły się takie nazwiska, jak m.in. Cécile de France („Stracone złudzenia”, „Nowy Papież”, „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun”) czy znany z hitowej produkcji „Dark” Oliver Masucci. Ponadto w serialu występują m.in. Rosabell Laurenti Sellers („Gra o tron”, „Coco Chanel”), Alexander Karim („Wróg numer jeden”), Leonie Benesch („Babylon Berlin”, „The Crown”), Sharon Duncan-Brewster („Diuna”, „Sex Education”), Takehiro Hija („Giri/Haji”). W produkcji zobaczymy również Barbarę Sukową która w latach 80. wystąpiła w filmie „Róża Luksemburg” u boku Daniela Olbrychskiego, z którym ma syna – Viktora Longo-Olbrychskiego.

Pierwszy pokaz serialu „Odwet oceanu” odbył się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w niedzielę 19 lutego. W Polsce produkcja będzie dostępna wyłącznie na Viaplay. Premiera odbędzie się jeszcze w 2023 roku.

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun „Odwetu oceanu”:

[am]


Tematy: , , , ,

Kategoria: film