Trzy pierwsze wydania „O obrotach sfer niebieskich” do obejrzenia w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu

20 lutego 2023

Nie tylko we Wrocławiu, ale również w Toruniu otwarto wystawę z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika, na której zaprezentowano pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich”. W Ratuszu Staromiejskim pokazano łącznie kilka egzemplarzy tego wielkiego dzieła.

„Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół 'De revolutionibus’ Mikołaja Kopernika” to wystawa towarzysząca Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu. Ekspozycja zawiera łącznie siedem ksiąg Kopernika wydanych w XVI i XVII wieku.

550. urodziny polskiego astronoma zbiegają się z 480. rocznicą jego śmierci oraz wydania jego przełomowego traktatu „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”).

Wprowadzeniem do wystawy artefaktów jest planszowa prezentacja zachowanych w zbiorach polskich bibliotek (w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Kórniku i Płocku) egzemplarzy pierwszego wydania „De revolutionibus”. Drugą część wystawy stanowią wystawione w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego pierwsze trzy wydania jego słynnego traktatu w aż siedmiu odsłonach.

Zaprezentowano dwa egzemplarze pierwszego wydania (Norymberga 1543), pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej i Książnicy Kopernikańskiej; trzy egzemplarze drugiej edycji dzieła Kopernika (Bazylea 1566) z obu wspomnianych bibliotek oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu i dwa egzemplarze trzeciego wydania (Amsterdam 1617) ze zbiorów Książnicy i toruńskiego Muzeum.

„To jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznych obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Stworzenie tak wyjątkowej wystawy nie byłoby możliwe bez współpracy kilkunastu instytucji – bibliotek, muzeów i archiwów z całej Polski. Serdecznie za tę kooperację dziękuję” – powiedziała podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska.

Trzecia część wystawy jest ekspozycją poświęconą dorobkowi myśli będącej następstwem odkrycia Kopernika. Czwarta stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o odbiór dzieła Kopernika we współczesnym świecie. Na wystawie zaprezentowano blisko 100 grafik z okresu od XVI do XX wieku, które przedstawiają bardzo różne wizerunki Kopernika.

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala mówił, że postać patrona uczelni jest dla społeczności akademickiej niezwykle istotna. „Nie chodzi tu wyłącznie o szacunek do naszego patrona. Kopernikańskie rocznice są czasem, w którym podkreślamy ponadczasowe znaczenie jego życia i dzieł. Przekonujemy, że może stanowić inspirację dla ludzi nauki, czy szerzej – dla każdego poszukującego prawdy” – zauważył rektor.

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu Krzysztof Nierzwicki wskazał, że wystawa w Muzeum Okręgowym to nie tylko ekspozycja dzieł Kopernika, ale także innych ważnych tekstów poprzedzających dzieło wybitnego polskiego astronoma bądź pochodzącymi z okresu jego życia.

Wystawa będzie prezentowana od 19 do 21 lutego dla gości Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a od 22 lutego do 8 maja będzie dostępna powszechnie. Wydany został również katalog towarzyszący ekspozycji „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół 'De revolutionibus’ Mikołaja Kopernika”.

[am]
źródło: Naukawpolsce.pap.pl

 

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia