Ekranizacja „Święta ognia” Jakuba Małeckiego w październiku w kinach. Jest już pierwsza zapowiedź filmu Kingi Dębskiej

28 sierpnia 2023

Dystrybutor Kino Świat udostępnił zwiastun najnowszej produkcji Kingi Dębskiej. Lekko magiczny, pełen humoru i wzruszeń projekt, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, powstał na podstawie uhonorowanej Nagrodą Norwida powieści „Święto ognia” autorstwa Jakuba Małeckiego. Obraz zobaczymy w kinach od 6 października 2023 roku.

Główną bohaterką filmu jest Anastazja, która ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu.

Mimo wszystkich ograniczeń Anastazja nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek. Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina. To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

(fot. Zuzanna Szamocka)

„’Święto ognia’ przyniesie widzom wiele wzruszeń i oczyszczającego śmiechu, ale też zderzy ich z trudnymi pytaniami. To będzie zupełnie inny film niż wszystkie moje poprzednie. Naprawdę. Jest z pewnością najbogatszy formalnie, najbardziej wymagający narracyjnie, bo i różne czasy, i taniec, i porażenie mózgowe. Dużo wzruszeń i emocji towarzyszyło okresowi zdjęciowemu, wszyscy mieliśmy poczucie, że obcujemy z czymś ważnym i niemal mistycznym. Jedno jest pewne – świat po seansie będzie wyglądał inaczej. Cała ekipa miała poczucie, że ten film nas wszystkich jakoś zmienił. Na lepsze” – mówi reżyserka Kinga Dębska.

W głównych rolach zobaczymy debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak (Anastazja) i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik (Łucja), którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk (Poldek), Kinga Preis (Józefina), Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski. „Ten film wyróżnia wielka wrażliwość na człowieka, temat i sposób prowadzenia narracji. Widzowie powinni oczekiwać pięknej historii. Pełnej miłości, ciepła, humoru i wzruszeń. Takiej emocjonalnej huśtawki” – komentuje aktor Tomasz Sapryk, dodając, że film „Święto ognia” będzie dla całych rodzin, a „jego największą siłą jest miłość”.

Pomysłodawcą ekranizacji powieści Jakuba Małeckiego jest producent Piotr Dzięcioł, właściciel Opus Film – studia odpowiedzialnego za realizację uhonorowanej Oscarem dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego „Idy” oraz nagrodzonej w Cannes „Zimnej wojny”. „Na widzów czeka prawdziwe święto kina! Piękna historia, dużo emocji, świetna obsada i reżyseria Kingi Dębskiej są – moim zdaniem – przepisem na sukces. Wierzę, że udało nam się zrealizować film dorównujący poziomem najwybitniejszym projektom zrealizowanym przez Opus Film” – zapowiada.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszą filmową zapowiedź „Święta ognia”:

Powieść „Święto ognia” Jakuba Małeckiego ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN:

[am]
fot. główna: Zuzanna Szamocka


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film