Znamy już laureatów 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy!

24 czerwca 2020

Ewa Lipska, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Dmitruk, Wojciech Mikołuszko i Arkadiusz Szaraniec – to laureaci 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł „Warszawskiego twórcy” otrzymał Piotr Wojciechowski. Werdykt jury ogłoszono podczas specjalnego wydarzenia online.

Spośród 12 książek nominowanych w czterech kategoriach jury wybrało: „Miłość w trybie awaryjnym” Ewy Lipskiej, „Kult” Łukasza Orbitowskiego, „Wojtka” Wojciecha Mikołuszki z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk oraz „Warszawę dziką” Arkadiusza Szarańca. Tytuł „Warszawskiego twórcy”, przyznawany za całokształt twórczości wybitnym pisarzom związanym ze stolicą, przypadł w tym roku Piotrowi Wojciechowskiemu.

Z powodu pandemii koronawirusa ogłoszenie nazwisk zwycięzców nie odbyło się podczas uroczystej gali w teatrze, ale w czasie specjalnego wydarzenia online.

Laureatów 13. edycji wybrało jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący jury), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski. Co członkowie jury mówią o laureatach i nagrodzonych książkach?

W kategorii proza zwyciężył „Kult” Łukasza Orbitowskiego. „Powieść odczytywać można jako rzecz o objawieniach – prawdziwych i fałszywych, o winie i karze, lojalności i zdradzie, codziennych kłamstwach i dążeniu do życia w prawdzie” – napisał w laudacji Krzysztof Masłoń.

W kategorii poezja uhonorowano tomik Ewy Lipskiej „Miłość w trybie awaryjnym”. Anna Romaniuk tak opisuje nagrodzoną książkę: „W wierszach Lipskiej w miłości ciało staje się objawieniem. Miłość to czas. (…) Miłość to wybór. Wybór w wierszach Lipskiej jest oczywisty, ponieważ: 'Życie jest tylko raz. Na zawsze!'”.

Laureatami kategorii literatura dziecięca zostali autorzy książki „Wojtek” Wojciech Mikołuszko (tekst) i Małgorzata Dmitruk (ilustracje). „To powieść podwójna, ponieważ opowiada o rozpadzie rzeczywistości. Rozpadowi ulega niszczejące i chwiejne bocianie gniazdo, nadszarpnięta chorobą rodzina Jacka, a wreszcie dotknięty katastrofą ekologiczną świat, w którym nie ma żadnych trwałych struktur (…) Czy jest jeszcze jakaś nadzieja? Dla Wojtka, dla Jacka, dla świata? Jest – odpowiada powieść” – podsumowuje członkini jury, Anna Maria Czernow.

W kategorii edycja warszawska główną nagrodę zdobyła „Warszawa dzika” Arkadiusza Szarańca. „Lektura 'Warszawy dzikiej’ sprawia, że sami siebie przesuwamy z pozycji lokatorów stolicy na współlokatorów. Ale to bardzo przyjemna detronizacja. Okazuje się bowiem, że mamy wielu fascynujących sąsiadów, którzy co prawda nie płacą podatków, nie chodzą na kawę czy do kina, ale są nie mniej od nas ważni” – pisze o książce Karolina Głowacka.

Co roku przyznawane jest również wyróżnienie w kategorii specjalnej, zdecydowanie najbliższej samej Warszawie. Tytuł Warszawskiego twórcy przypadł Piotrowi Wojciechowskiemu. „Na dorobek tego pisarza składają się nie tylko książki dla dorosłych, dzieci i młodzieży, ale także scenariusze filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, scenariusze musicali i widowisk plenerowych. Jest on także eseistą, ponadto autorem felietonów wygłaszanych podczas Biesiad Literackich, organizowanych w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Był członkiem Związku Literatów Polskich aż do rozwiązania w stanie wojennym, zaś w pamiętnym roku 1989 współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich” – wylicza przewodniczący jury, Janusz Drzewucki. Autor znany jest m.in. z takich tytułów, jak: „Kamienne pszczoły”, „Czaszka w czaszce”, „Tratwa manekina” oraz „Przebierańcy i przechodnie”.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest mocno zakorzeniona w tradycji kulturalnej stolicy. Integruje różne środowiska – zarówno osoby związane zawodowo z twórczością literacką i rynkiem książki, jak i miłośników literatury. Konkurs przyciąga twórców, ilustratorów, wydawców, jurorów, krytyków, bibliotekarzy, przedstawicieli różnych instytucji kultury i oczywiście czytelników.

Zestawy wszystkich dwunastu książek, nominowanych do tegorocznej Nagrody, są już dostępne dla wypożyczających w warszawskich bibliotekach. Od lipca do listopada czytelnicy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z nagrodzonymi twórcami. Kalendarz literackich wydarzeń dostępny będzie na stronie kulturalna.warszawa.pl.

[am]
fot. Aga Bilska

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy