Nowości polskich autorów zdominowały listę 20 największych bestsellerów w pierwszym miesiącu otwarcia wszystkich księgarń

24 czerwca 2020

W pierwszym miesiącu otwarcia wszystkich księgarń kupowaliśmy przede wszystkim nowości polskich autorów. Aż 16 tytułów na liście 20 największych bestsellerów Nielsen BookScan zajmują pisarze z naszego kraju.

Co nieczęste, pierwsze dwie pozycje na liście zajęły książki z kategorii szeroko pojętej literatury faktu: „Cham Niezbuntowany” Rafała A. Ziemkiewicza (wyd. Fabryka Słów) i „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek (wyd. Marginesy). Ale to nie wszystko. Jak podkreśla Renek Mendruń, Konsultant z Nielsen BookScan, „książki non-fiction w pierwszej połowie 2020 roku właściwie w ogóle nie wchodziły do top20”, tym razem w pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze „Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusza Szczygła (wyd. Dowody Na Istnienie), a w drugiej „Motyw ukryty” Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha (wyd. Muza), „Jedz i chudnij z dietą SIRT” Magdaleny Jarzynki-Jendrzejewskiej i Ewy Sypnik-Pogorzelskiej (wyd. RM) oraz „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” Deborah Feldman (wyd. Poradnia K).

W zestawieniu nie brak również reprezentacji literatury gatunkowej. „Lot 202” Remigiusza Mroza (wyd. Filia) zamyka podium. Należy też odnotować nową serię „Gangsterzy” Anny Wolf (wyd. NieZwykłe) określaną jako „romans mafijny” (na miejscu szóstym „Zemsta gangstera” oraz w drugiej dziesiątce poprzedzające ją „Serce gangstera”). W pierwszej dziesiątce znalazły się też „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza (wyd. Marginesy) oraz „Przekręt” Pauliny Świst (wyd. Muza).

Na czwartym i piątym miejscu listy uplasowały się dwa nowe tytuły dla małych dzieci z serii „Pucio” Marty Galewskiej-Kustry z ilustracjami Joanny Kłos (wyd. Nasza Księgarnia). Z książek dla dzieci i młodzieży dobrze sprzedawały się jeszcze dwie pozycje z 2016 roku: na miejscu ósmym „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej z ilustracjami Emilii Dziubak (wyd. Literatura) oraz na jedenastym „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek z ilustracjami Daniela de Latoura (wyd. Poradnia K). „Łącznie widać pięć tytułów dla dzieci w zestawieniu top20, to także nie jest częste zjawisko” ? zauważył Renek Mendruń z Nielsen BookScan.

„Nabywcy książek nie mają pewności, czy można spokojnie wracać do swoich ulubionych księgarń. Zyskuje sprzedaż w Internecie. Twórcy myślą o nowych tekstach, ale też o nowych sposobach komunikacji. Nikt nie wie, czy prognozowany kryzys dotknie także nabywców książek, czy starczy siły nabywczej do zakupu wszystkich nowych propozycji. Wydawcy odkładają część premier na później, siłą rzeczy wśród nowości mamy mniejszą konkurencję. A czytelnicy uwielbiają nowe książki” ? podsumowuje pierwszy miesiąc otwartych księgarń Renek Mendruń.

Nielsen BookScan pokrywa ok. 10-15 proc. rynku księgarskiego. Dane dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i trzy księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl, Ksiazkomat.pl i Swiatksiazki.pl). Informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).

Poniżej możecie zapoznać się z najlepiej sprzedającymi się bestsellerami w przedziale czasowym od 21 do 24 tygodnia roku (17 maja ? 13 czerwca 2020):

[am]
fot. arembowski/Pixabay

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy