Poznaliśmy nominacje do 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

2 czerwca 2020


Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska. Jeszcze w czerwcu poznamy laureatów, tym razem nie podczas uroczystej gali w teatrze, a specjalnego wydarzenia online.

Książki do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłaszają ? obok wydawnictw i bibliotek ? czytelniczki i czytelnicy. Wciąż rośnie liczba proponowanych tytułów, w tej edycji wpłynęło ponad 600 zgłoszeń. Ogłoszenie nominacji przybrało w tym roku oryginalną formułę wirtualnego projektu artystycznego. Kolejne nazwiska oraz tytuły odczytane i skomentowane przez narratora wydarzenia zostały w tym samym czasie zilustrowane przez rysowniczkę.

„Znamy nominacje do Nagrody Literackiej, która ma piękną i długą tradycję. Teraz przed jury ciężka, a zarazem przyjemna praca i trudny wybór. Dla nas, czytelników, wprost przeciwnie ? mamy aż dwanaście znakomitych książek do czytania. Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie” ? mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wśród nominowanych w kategorii „proza” znalazła się Martyna Bunda. Autorka powróciła z epicką powieścią „Kot niebieski”, w której zabrała czytelników w emocjonującą podróż przez siedem wieków historii. Ewa Kuryluk w książce „Feluni” zamknęła trylogię rodzinną, podejmując bolesny temat schizofrenii swojego brata, a Łukasz Orbitowski w „Kulcie” przybliżył historię oławskich objawień, które stały się dla niego punktem wyjścia do snucia fascynującej opowieści.

Nominacje w kategorii „poezja” również nie zawodzą. Ewa Lipska w swojej „Miłości w trybie awaryjnym” zawarła wiersze, w których bliskość i intymność jest oglądana na tle przemijającego i zmiennego świata, a Krzysztof Lisowski i jego „Zaginiona we śnie” szuka odpowiedzi na pytanie o granicę między jawą a snem. Z kolei tomik poezji „Osa” Bogusława Kierca odkrywa przed czytelnikiem świat pulsujący rytmami przedawnionych dylematów miłości i śmierci.

Nominacje w kategorii „literatura dziecięca ? tekst i ilustracje” to trzy tytuły, które z pewnością zainteresują młodego czytelnika. Justyna Bednarek i Paweł Pawlak (il.) w „Pan Stanisław odlatuje” pokazują historię sympatycznego starszego pana, który wybiera się w podróż życia, a Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk (il.) w „Wojtku” opowiadają o przygodach bociana zmierzającego do swojego rodzinnego domu. Bracia Piotr i Paweł Sitkiewicz oraz Agata Królak (il.) w książce „Brzdęk!” uczą dzieci jak przeżywać dźwięki, np. twórczo za pomocą? kredek.

Kategoria „edycja warszawska” odkrywa przed czytelnikami sekrety stolicy. Katarzyna Chudyńska-Szuchnik w książce „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” zawarła zapis osobistych rozmów z warszawskimi rzemieślnikami i dołączyła mapę spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Arkadiusz Szaraniec w „Warszawie dzikiej” przybliżył czytelnikowi m.in. dziką stronę Wisły, parków i kompleksów leśnych, a Jarosław Zieliński w „Plac. Warszawski plac Piłsudskiego” opowiedział historię tego miejsca, które było świadkiem ważnych wydarzeń historycznych.

Laureatów 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy wybierze jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców odbędzie się 24 czerwca o godz. 20:00 na oficjalnym profilu facebookowym nagrody. Tego dnia poznamy również laureata w kategorii specjalnej ? „Warszawski twórca”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy