Z ziemi włoskiej do Sopotu. 10. edycja festiwalu Literacki Sopot już za miesiąc. Poznajcie program

27 lipca 2021

W dniach 19-22 sierpnia 2021 odbędzie się 10., włoska edycja festiwalu Literacki Sopot. Na wielbicieli czytania czekają m.in. nowe miejsca festiwalowe, czytanie „Boskiej komedii” na ulicach Sopotu, uczczenie 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego i 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema.

Po raz drugi festiwal zorganizowany zostanie w hybrydowej formie. Spotkania z autorami i autorkami, którzy mogą przyjechać do Sopotu, odbędą się na żywo, z publicznością liczebnie dostosowaną do wytycznych związanych z reżimem sanitarnym. Z pozostałymi połączymy się internetowo. Wszystkie spotkania zostaną nagrane, aby do rozmów można było wrócić nawet po zakończeniu festiwalu. Co ważne, spotkania i debaty będą tłumaczone na język migowy, co pozwoli uczestniczyć w kulturze również osobom głuchym.

„Bogatsi o doświadczenia zdobyte podczas kanadyjskiej edycji i w tym roku realizujemy scenariusz hybrydowy” – wyjaśnia Marta Czarnecka, koordynatorka festiwalu Literacki Sopot. „Dajemy możliwość spotkań pisarzom i pisarkom z publicznością w tzw. realu, jednocześnie poszerzając grono odbiorców o tych, którzy nie przyjadą do Sopotu i będą śledzić spotkania w sieci”.

Włoscy autorzy i autorki Antonio Talia, Helena Janeczek, Marco Filoni, Micol Roubini, Annalisa Camilli oraz ich polscy koledzy i koleżanki po piórze będą fizycznie obecni w Sopocie. Z pozostałymi odbędą się łączenia online. Ważnym pasmem Literackiego Sopotu są debaty, których tematy są programowane w nawiązaniu do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej.

„Literatura często stawia trudne pytania, wybija z samozadowolenia, niekiedy uwiera” – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu. „Jak co roku wsadzamy kij w mrowisko, reagujemy na bieżącą sytuację kulturalno-społeczną i m.in. we włoskich przykładach będziemy szukać odpowiedzi na nasze polskie pytania o nieprzekładalność tekstu, o migracje, o czarownice, o Pinokia i o niebezpieczne związki artystów z władzą”.

Organizatorem Festiwalu jest Goyki 3 Art Inkubator, w którego siedzibie i okalającym willę parku po raz pierwszy będzie można uczestniczyć w spotkaniach autorskich, czytaniu oraz w koncercie włoskiej muzyki filmowej w wykonaniu Natalii Moskal z zespołem. Z tarasu zabytkowej willi nadawać będą codziennie (w kolejności festiwalowych dni): Magdalena Kicińska, Michał Nogaś, Agnieszka Szydłowska i Łukasz Wojtusik. W programie Ptasiego Radia rozmowy o literaturze, czytania fragmentów utworów literackich, dużo dobrej muzyki i nie tylko!

Drugim nowym miejscem na mapie tegorocznej edycji Literackiego Sopotu jest Kościół Zbawiciela Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Gdańsk-Sopot-Gdynia, w którym odbędą się spotkania autorskie. Z kolei film „Podwójne życie Weroniki” zostanie wyświetlony w Sopotece w ramach obchodów 80. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, a Stanisław Lem i jego „Solaris” na 100. urodzin jest kanwą mobilnej gry miejskiej nie z tej Ziemi, w której na jeden dzień Sopot stanie się wizją świata według Lema.

Literacki Sopot to nie tylko spotkania autorskie i debaty, ale także m.in. projekcje filmowe, warsztaty czy czytania performatywne. W podróży ulicami Sopotu będzie można przejść w niedzielę 22 sierpnia przez poszczególne kręgi Piekła, Czyśćca i Nieba. „Boską komedię” Dantego Alighieri (w przekładzie Edwarda Porębowicza) wyreżyseruje Radek Stępień, a obok zawodowych aktorów fragmenty czytać będą m.in. sopocianie. Nowością tegorocznej edycji jest także Literacki Quiz w Klubokawiarni 3Siostry. Może to być świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy literackiej, ale przede wszystkim pozwoli wczuć się w klimat Literackiego Sopotu!

Specjalnie z uwagi na włoską edycję Literackiego Sopotu zostały wydane książki festiwalowych gości. „Dom Głosów” Donatego Carrisi w przekładzie Anny Osmólskiej-Mętrak ukazał się nakładem wydawnictwa Albatros, a „Wyznanie” Domenico Starnone i „Za otrzymane łaski” Valerii Parrelli – obie w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej – pod szyldem Wydawnictwa Pauza.

Po raz drugi w programie festiwalowym wydzielona została #GodzinaWolnegoCzytania, czyli pasmo stworzone przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich, której Literacki Sopot jest pomysłodawcą. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami czy innymi aktywnościami festiwalowymi. To chwila sam na sam z książką, odrobinę relaksu oraz odpoczynku od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.

Podczas festiwalu tradycyjnie odbędą się również Targi Książki. Podobnie jak w 2020 roku ze względów pandemicznych nie będzie można przeglądać książek czy uzyskiwać autografów od autorów. Na stoiskach zlokalizowanych na Placu Przyjaciół Sopotu wystawiać się będą m.in. Moda na Czytanie (wydawnictwa: Cyranka, Czarne, Filtry, Zakamarki), Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Świadomi Wydawcy (wydawnictwa: Amaltea, Claroscuro, Oficyna Naukowa, Poławiacze Pereł), Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Agora, Akapit Press, Dowody na Istnienie, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Marpress, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Próby, słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SQN i Wielka Litera. Oprócz książek będzie można również nabyć festiwalowe gadżety.

Szczegółowy program 10. edycji Literackiego Sopotu znajdziecie na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia