banner ad

Z okazji Nobla dla Olgi Tokarczuk Kraków zasadzi 25 tysięcy drzew, które utworzą las Prawiek

11 października 2019


W związku z przyznaniem Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję, żeby uczcić dorobek pisarki, tworząc na terenie nowohuckich Kujaw las Prawiek. 29 października krakowianie zaczną tam wspólnie sadzenie 25 tysięcy drzew.

„Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury” ? mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. „By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy? Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieść Olgi Tokarczuk pt. 'Prawiek i inne czasy’. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy” ? dodaje prezydent Majchrowski.

W pierwszym zdaniu wspomnianej książki czytamy, że Prawiek znajduje się w centrum wszechświata. Kraków przekonuje, że jako Miasto Literatury UNESCO stanowi centrum literackiego wszechświata, a Olga Tokarczuk w tym centrum zawsze odgrywała kluczową rolę. Jak wiadomo, pisarka wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami o kryzysie ekologicznym, dużą wagę przykłada też do kwestii praw zwierząt, dlatego uznano, że zasadzenie lasu będzie najlepszą formą uznania dla jej dorobku.

Las Prawiek jest wspólną inicjatywą miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego, będącego operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zalesianie jest realizowane w związku z prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie „Powiatowym Programem Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018-2040”. W rejonie nowohuckich Kujaw jesienią tego roku zostanie zalesionych około 5 hektarów gruntów, na których przybędzie 25 tysięcy sztuk sadzonek dębów szypułkowych, lip drobnolistnych oraz buków zwyczajnych.

Wszyscy mieszkańcy Krakowa i okolic są zaproszeni na wspólne sadzenie drzew w lesie Prawiek, które odbędzie się 29 października o godzinie 10:00 na działce nr 118/2 obr. 40 Nowa Huta. Dojście do działki od strony ulicy Dymarek. Wydarzenie będzie częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada.

[am]
fot. i źródło: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy