7-13 października 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

11 października 2019


Zapraszamy na przegląd najciekawszych premier wydawniczych, które trafiły do księgarń w dniach od 7 do 13 października.

Dezső Kosztolányi „Dom kłamczuchów. Opowiadania wybrane” | Opis wydawcy: „Nieuchwytny, wielobarwny niczym tęcza” Dezső Kosztolányi, węgierski mistrz nowelistyki ? ­o którym Sándor Márai pisał w 1958 roku: „Niektóre z nowel wstrząsające. Wielkość Kosztolányiego przewyższa wszystko, co do tej pory czytałem z literatury amerykańskiej. A tu nigdy nie opublikowano ani jednej linijki” ? opowiada o zwykłych ludziach, których znamy, choć w istocie nie znamy. Ich historie rozgrywają się przed blisko stu laty, opowiedziane są jednak tak nowocześnie, bez zbędnych słów, że czytamy je tak, jakby się działy dziś. Motywem spajającym tom opowiadań jest ukazana na wiele sposobów kwestia naszego niełatwego stosunku do prawdy.

Lewis Trondheim, Joann Sfar, Boulet „Donżon ? wydanie zbiorcze 1” | Opis wydawcy: W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię „Donżon” ? sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.

Wydawnictwo Timof Comics w kolekcji wydań zbiorczych publikuje wszystkie odcinki kultowej serii, bez której prawdopodobnie nie powstałyby takie dzieła jak „Pora na przygodę”. To pełne wydanie, zredagowane pod auspicjami obu autorów, pozwoli w najlepszy z możliwych sposobów odkryć czytelnikom jedno najdoskonalszych dzieł w swym gatunku.

Podzielony na trzy cykle narracyjne „Donżon” to jeden z najbardziej wpływowych i oryginalnych komiksów europejskich. Na jego stronach pokazali się tak ważni autorzy, jak Christophe Blain, Blutch, Manu Larcenet czy Andreas, którzy wraz z Trondheimem i Sfarem stworzyli serię kipiącą energią, talentem i wyobraźnią.

Édouard Louis „Koniec z Eddym” | Opis wydawcy: Tytułowy Eddy mieszka w małym miasteczku na północy Francji, pochodzi z robotniczej rodziny. Od urodzenia czuje się inny od rówieśników, jest też przez nich inaczej traktowany. Czuje, że powinien się urodzić gdzie indziej, stać się kimś innym, po prostu być innym człowiekiem. Czy uda mu się uciec i przeobrazić w kogoś, kim tak bardzo chciałby być? Édouard Louis nakreślił wzruszający portret wyrzutka, osoby, której nikt w otoczeniu nie akceptuje ? ani koledzy, ani rodzina, ani lokalna społeczność. Czy uda mu się wyrwać z matni przeznaczenia?

Lydia Kang, Nate Pedersen „Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny” | Opis wydawcy: Historia niekonwencjonalnej medycyny dla ludzi o mocnych nerwach. Ta książka udowadnia, że w dążeniu do długowieczności, dobrego zdrowia czy pięknego ciała ludzka wyobraźnia i determinacja nie znają granic. Kąpiele w radioaktywnych źródłach termalnych, strychnina podawana sportowcom jako stymulant albo upuszczanie krwi w celu powstrzymania krwotoków? To dopiero początek długiej listy absurdalnych kuracji, które często bywały dla pacjentów szkodliwe, a nawet tragiczne w skutkach.

Autorzy zabierają nas w humorystyczną, a chwilami makabryczną podróż ku mrocznej stronie historii medycyny. Sięgając po tę książkę, przekonacie się, że w przeszłości lekarstwo często było gorsze od choroby! Bo czy wiecie, że? Lewatywa z dymu tytoniowego uchodziła za doskonałą metodę cucenia topielców? Ściągnięty z ludzkiej czaszki mech stosowano do tamowania krwotoków z nosa? A zawieszone na szyi spreparowane łasicze jądra miały stanowić skuteczną metodę antykoncepcyjną?

Krzysztof Kąkolewski „Co u pana słychać?” | Opis wydawcy: Dziesięciu byłych nazistów wysokiej rangi. Dziesięć reportaży o powojennej moralności zbrodniarzy hitlerowskich.

Profesor Hans Fleischhaker ? nazistowski antropolog, który jeździł do Auschwitz badać ludzkie czaszki. Hermann Stolting ? prokurator, którego wyroki śmierci wykonywano dokładnie co trzy minuty. Otto von Fircks, Aleksander Dolezalek i Konrad Meyer ? realizatorzy Generalplan Ost, nowej, nazistowskiej wielkiej wędrówki ludów. Reinhard Hoenh ? promotor chemicznej sterylizacji Słowian. Heinz Reinefarth ? generał odpowiedzialny za pacyfikację zrzucającej kajdany Warszawy. Heinz Rolf Höppner ? który wespół z Adolfem Eichmannem pozbawił życia cztery i pół miliona ludzi. Wilhelm Koppe ? generał policji i SS, którego sam Himmler uważał za zbyt skrajnego w działaniach. Hubertus Strughold ? twórca medycyny kosmicznej, na potrzeby której eksperymentował na więźniach obozu w Dachau, poddając ich ciała nieziemskim warunkom.

Ci ludzie stanowili część największego w historii planu ludobójstwa. Wszystkich odwiedził Krzysztof Kąkolewski, zadając na wstępie jedno pytanie: „Co u pana słychać?”.

Henryk Jerzy Chmielewski „Tytus,Romek i A’Tomek na jedwabnym szlaku” | Opis wydawcy: Pierwotnie album miał przedstawiać najazd hord mongolskich na Polskę z wielką bitwą wojsk pod dowództwem Henryka II Pobożnego pod Legnicą (1241 rok) na zakończenie. Ale kiedy Papcio szukał materiałów historycznych do scenariusza, zorientował się, że na większości ilustracji musiałby pokazać sceny walk i rzezie wojowników, a rysunki przesycone byłyby krwią rannych i zabitych. Nie podjął się rysowania takich obrazów, nie chciał też malować wesołego Tytusa na tle krwawych i okrutnych scen. Dlatego zastąpił wojenny scenariusz kupiecką wędrówkę chłopców Jedwabnym Szlakiem.

Są tu też barbarzyńscy Tatarzy i Mongołowie, jest dużo historii, ale nie ma krwawych scen. Jak zwykle u Papcia, nie zabrakło sytuacji niemożliwych. Ale cóż licentia poetica. Nieprawdziwe, ale śmieszne!

Papcio ukończył album prawie równo z dniem swoich urodzin. Skończył 96 lat! Straszy nas, że szykuje się do zakończenia przygód Tytusa. Nam nie chce się wierzyć, żeby Tytus mógł zostać nieuczłowieczony.

Tad Williams „Korona z czarodrzewu” | Opis wydawcy: Pierwszy tom cyklu „Ostatni król Osten Ard”. Król Simon i królowa Miriamele dzierżą Wielkie Berło Osten Ard od trzech dziesięcioleci. Razem brali udział w wielu wojnach, żadna jednak nie była tak tragiczna jak ta, w której zwyciężyli we wczesnej młodości: wojna z nieumarłym Królem Burz i sprzymierzonymi z nim nieśmiertelnymi Nornami. Te lata nie minęły bez wyzwań i bólu. Para monarsza przeżyła wielką tragedię ? utratę jedynego dziecka Johna Josui, teraz jednak zawisł nad nimi jeszcze poważniejszy kryzys. Najniebezpieczniejsza sojuszniczka Króla Burz, wiekowa władczyni Nornów, przebudziła się z długiego snu w głębi dalekiej Burzowej Góry. Jak cały jej lud, Utuk?ku dyszy żądzą zemsty na zwycięskich śmiertelnikach. Aby zwiększyć swoje szanse, chce odnaleźć koronę z czarodrzewu, której tajemnicy nie zna nikt poza samą Utuk?ku i jej najważniejszymi wodzami. Władców Osten Ard zaczynają prześladować zagrażające pokojowi siły, które powinny pozostać historią. Zło jednak nigdy nie umiera.

Jaroslav Seifert „Księga Pocałunków” | Opis wydawcy: „Księga pocałunków” to obszerny wybór wierszy jedynego jak dotąd czeskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, Jaroslava Seiferta, o którym Roman Jakobson, znawca wielu literatur, bez śladów zawahania napisał, że jest „największym lirykiem w tysiącletniej historii literatury czeskiej”. Wybór i tłumaczenie to dzieło Leszka Engelkinga, który dorobkiem praskiego poety zajmuje się od wielu lat. Tom zawiera poezje ze wszystkich okresów twórczości Czecha, szczególnie uwypukla jednak jej trzeci, najdojrzalszy etap. Seifert osiągnął w swej późnej poezji niekwestionowaną wielkość. Utwory z ostatnich tomów, sprozaizowane, surowe, ogołocone z ozdób i poetyckich pięknostek, pisane jak gdyby z perspektywy brzegu śmierci, bliskości przeprawy na drugą stronę, ale zarazem zmysłowe i nasycone erotyzmem, pełne są ogromnej prostoty, jak wiadomo, dostępnej nielicznym pisarzom, prostoty nigdy nie ocierającej się o uproszczenia, pełne są również łagodnej autoironii i statecznej ludzkiej mądrości, za którą stoi doświadczenie całego życia w niełatwych czasach i nieuchronnego zbliżania się jego kresu.

Drugi element Seifertowskiej publikacji to pełniąca rolę posłowia pierwsza w naszym kraju monografia poety. Jej autorem jest również Leszek Engelking. Wybór poezji i posłowie stanowią jedną całość, która pozwala śmiało wejść w dzieło czeskiego twórcy i od razu pogłębić wiedzę o nim i o przemianach jego poezji.

Wojciech Nowicki „Cieśniny” | Opis wydawcy: On ? wędrowiec co rusz tracący równowagę. Oni ? przodkowie z linii tych, za których decydowały nogi, opętani niewyjaśnionym pragnieniem, by iść przed siebie. Cierpiący na dromomanię, na obłęd wędrowczy, złączeni niewidzialną nicią szaleńczego porozumienia, nieświadomie, niczym w głębokim śnie, pokonują kolejne kilometry. Burroughsowski Tanger, ciasne zaułki Fezu i Neapolu, spękane uliczki Sofii, tętniący gorączką Stambuł. Za sprawą wyższej konieczności, z nieuświadomionej potrzeby ucieczki, z powodu nieujarzmionego sennowłóctwa.

Olśniewająca proza Wojciecha Nowickiego, laureata Nagrody Literackiej Gdynia z 2014 roku w kategorii „eseistyka”, to studium niewyrażonego obłąkania i oszałamiająca przeprawa przez cieśniny szaleństwa, które drzemie w każdym z nas.

Andrzej Sikorowski „W moim znaku Waga. Śpiewanie o sobie” | Opis wydawcy: Długo wyczekiwana autobiografia lidera grupy Pod Budą. „Nie spodziewajcie się fabularnej konsekwencji ani dyscypliny opowiadania”. Wraz ze znanym autorem tekstów, kompozytorem i gitarzystą Andrzejem Sikorowskim udajemy się w podróż po jego życiu i twórczości, a wstępem lub puentą każdej opowieści jest tekst piosenki.

Lider grupy Pod Budą, autor słynnych przebojów takich jak „Bardzo smutna piosenka retro”, „Ballada o ciotce Matyldzie” czy „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” opowiada o swoim dzieciństwie i fascynacji sportem, o studiach i początkach muzykowania, o rodzinie, karierze, podróżach z gitarą i bez niej, ulubionych miejscach ? Krakowie, Zakopanem, Grecji, wreszcie o ukochanych zwierzakach i instrumentach.

Na kartach książki odnajdziemy portrety wielu znakomitych postaci, które Sikorowski spotkał na swojej drodze, między innymi artystów: Anny Szałapak, Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Piotra Skrzyneckiego, Grzegorza Turnaua czy Andrzeja Zauchy. Nie zabraknie również związanych z nimi anegdot. Twórczość muzyczna od samego początku jest dla Andrzeja Sikorowskiego sposobem, w jaki artysta dzieli się z odbiorcą swoimi przemyśleniami; podobnie jest i tutaj: opowieści, anegdoty i wspomnienia są tu często punktem wyjścia do mądrej refleksji na temat minionego i współczesnego świata.

Michał Milczarek „Donikąd. Podróże na skraj Rosji” | Opis wydawcy: Na początku były mapa. Jej kolory, linie, wzory intrygowały i nęciły. Można było przez nią patrzeć jak przez okno, zobaczyć daleki świat. Czytać ją jak najwspanialszą przygodową książkę. Potem były podróże wyobrażone, wytyczanie nowych szlaków długopisem w atlasie. W końcu Michał Milczarek spakował plecak i wyruszył w drogę.

„Donikąd” to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. To obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości.

Robert Menasse „Stolica” | Opis wydawcy: W swojej wielkiej europejskiej powieści Robert Menasse zatacza szeroki łuk między epokami, narodami, tym, co nieuchronne, a tym, co jest ironią losu, między małostkową biurokracją a wielkimi uczuciami.

Nici zbiegają się w Brukseli ? a po jej ulicach biega świnia. Fenia Xenopoulou, urzędniczka Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury, stoi przed trudnym zadaniem. Ma zadbać o lepszy wizerunek Komisji Europejskiej. Ale jak? Poleca swemu podwładnemu, Martinowi Susmanowi, aby ten przedstawił jakiś pomysł. Pomysł obleka się w kształt ? kształt upiora z przeszłości, który budzi niepokój w instytucjach unijnych. W domu starców naprzeciwko brukselskiego cmentarza David de Vriend zbliża się do kresu życia. Będąc dzieckiem, wyskoczył z pociągu deportacyjnego, który jego rodziców powiózł dalej ku śmierci. Teraz ma zaświadczyć o czymś, o czym niebawem zapomni. Także komisarz Brunfaut stoi w obliczu trudnego zadania. Zmuszony jest z przyczyn politycznych poniechać dalszego dochodzenia w sprawie morderstwa; „odłożyć ją do akt” byłoby za wiele powiedziane, bo te zniknęły bez śladu. Alois Erhart zaś, emerytowany profesor ekonomii, ma w obecności członków think-tanku Komisji, myślicieli z wszystkich krajów, wygłosić mowę, która może być jego ostatnią.

A co robi Bruksela? Bruksela szuka imienia dla świni, która biega po jej ulicach. David de Vriend zaś doczekuje się pochówku, który staje się pogrzebem całej epoki: epoki wstydu.

Alice Schwarzer „Moja algierska rodzina” | Opis wydawcy: Alice Schwarzer zaprzyjaźniła się z algierską dziennikarką Dżamilą w 1989 roku. Później poznała jej rodziców, braci, siostry, bratanków i siostrzeńców. Odwiedzając Algierię, świętowała z nimi Nowy Rok, tańczyła na weselach, rozmawiała o życiu, lękach i nadziejach, by w końcu ? wspólnie z fotografką Bettiną Flitner ? odmalować szczególny portret rodzinny. Starsze pokolenie, naznaczone okresem kolonialnym, wspomina wojnę o niepodległość i okres odnowy, gdy Algieria stała się ?mekką rewolucjonistów?. Na tożsamość średniego pokolenia największy wpływ miała tak zwana czarna dekada, czasy terroru islamistów i represji politycznych. I w końcu młodzi, rozdarci między tradycją a nowoczesnością, nie wiedzą jeszcze, w którą stronę zaniesie ich nurt historii.

A choć wśród rozmówców Schwarzer nie brakuje mężczyzn, szczególnie poruszające są spotkania tej niemieckiej feministki z kobietami ? o różnych życiorysach, światopoglądach, marzeniach i ambicjach, ale wspierających się nawzajem w nieprzyjaznym kobietom świecie.

Jessica Vallance „Zaufaj jej” | Opis wydawcy: Wszyscy myślą, że jest niewinna. Ale ty wiesz lepiej… Trzymająca w napięciu, pełna zwrotów akcji opowieść o kłamstwach, obsesji i zemście. Do ostatniej strony nie będziesz wiedzieć, komu wierzyć.

Charlotte uwielbia sprawiać ludziom przyjemność i zawsze chce dla wszystkich jak najlepiej. Kiedy któregoś wieczoru znajduje na ulicy nieprzytomnego mężczyznę, bez chwili wahania spieszy mu z pomocą. Wkrótce poznaje jego kochającą rodzinę i zauważa, że jest im potrzebna. Rodzice Luke?a przyjmują ją z otwartymi ramionami, podczas gdy jego siostra ? wprost przeciwnie. Rebecca wyraźnie nie przepada za Charlotte i nie ma do niej za grosz zaufania.

Im więcej czasu Charlotte spędza w towarzystwie Rebekki, tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że siostra Luke?a coś ukrywa, a jeśli chce ochronić ich rodzinę ? i siebie ? musi zrobić wszystko, by poznać prawdę.

Ollie Masters, Tyler Jenkins „Snow Blind” | Opis wydawcy: Co by było, gdyby twoi rodzice okazali się nagle kimś innym, niż do tej pory sądziłeś? Senne miasteczko na Alasce. Życie Teddy?ego wywraca się do góry nogami, gdy na jaw wychodzi, że jego rodzina jest objęta programem ochrony świadków. W miasteczku pojawiają się szukający zemsty mężczyźni i podążający ich śladem agenci FBI. W dodatku powody, dla których ojciec Teddy?ego zdecydował się na udział w programie wydają się nie być wcale takie niewinne…

fot. Helena Meier/Pixabay

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi