Wiemy już, kto wciela się w Tove Jansson w powstającym filmie biograficznym. Zobaczcie pierwszą zapowiedź

19 stycznia 2020


Aktorka filmowa i teatralna Alma Pöysti wciela się w Tove Jansson, twórczynię Muminków, w filmie biograficznym „Tove” w reżyserii Zaidy Bergroth. Zdjęcia do tej produkcji rozpoczęły się właśnie w Helsinkach. W sieci udostępniono już nawet jedną krótką scenę z filmu.

„Kiedy szukałam aktorki, która mogłaby sportretować Tove Jansson, rozglądałam się za kimś, kto miałby tę właściwą energię podobną do Tove, kto mógłby w wiarygodny sposób zagrać osobę, która stworzyła coś tak niesamowitego i pomysłowego jak Muminki. Tove w interpretacji Almy Pöysti w cudowny sposób łączy inteligencję i melancholię, a także humor i flirt” ? powiedziała reżyserka Zaida Bergroth.

Almę Pöysti łączy z jej filmową bohaterką nie tylko fizyczne podobieństwo. Jej dziadkowie, Lasse Pöysti i Birgitta Ulfsson, byli aktorami i występowali w oryginalnych sztukach o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Babcia Birgitta nawet przyjaźniła się z pisarką, dzięki czemu Alma miała okazję spotkać ją w dzieciństwie. Pöysti grała już Tove w spektaklu wystawianym w Teatrze Szwedzkim w Helsinkach. Podkładała też głos pod Migotkę w animowanym filmie „Muminki na Riwierze”. Co więcej, podobnie jak pisarka jest fińską Szwedką.

„Płakałam i śmiałam się jednocześnie, gdy otrzymałam telefon” ? tak Alma Pöysti opisuje moment, w którym usłyszała, że ??dostała rolę Tove Jansson. „Wskoczyłam na rower, kupiłam kwiaty i udałam się na cmentarz, na grób Tove i na grób mojej babci, bo obie były sobie całkiem bliskie. Były przyjaciółkami, dlatego czułam przez babcię związek z Tove”.

Film „Tove” będzie rozgrywał się w latach 1944?1956, a akcja osadzona została głównie w wypełnionych jazzem Helsinkach. Scenariusz autorstwa Eevy Putro koncentruje się na młodej, ambitnej i zdeterminowanej malarce, która zaczyna zdobywać uznanie dzięki historiom o Muminkach, a nie swoim obrazom. Nawiązuje też pełen pasji romans z reżyserką teatralną Vivicą Bandler. Oprócz Almy Pöysti, która wcieliła się Tove Jansson, na ekranie zobaczymy też Kristę Kosonen jako Vivicę Bandler oraz Shantiego Roneya jako przyjaciela i dawną miłość Tove, Atosa Wirtanena.

Budżet filmu wynosi 3,6 miliona euro, produkcja realizowana jest po szwedzku, czyli w ojczystym języku Tove. Zdjęcia kręcone będą przez najbliższy miesiąc w całych Helsinkach, między innymi w starym mieszkaniu zajmowanym przez autorkę Muminków w rezydencji dla artystów Lallukka oraz w słynnych restauracjach Kosmos i Elite. Dwa dni zdjęciowe filmowcy spędzą na archipelagu Pellinge, a jeden dzień ? w Paryżu.

Spadkobiercy Tove Jansson zaangażowani są w produkcję filmu, a także przydzielili zespół ekspertów, który udzielał porad na temat scenariusza. Twórcom produkcji zapewniono pełny dostęp do archiwów pisarki, w tym nigdy wcześniej nie udostępnianych dokumentów i rysunków.

Premiera filmu biograficznego „Tove” zapowiedziana jest w Finlandii na wrzesień 2020 roku. Poniżej możecie zobaczyć jedną krótką scenę udostępnioną w sieci:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film, newsy