banner ad

Rysownik Supermana nie chce współpracować z Orsonem Scottem Cardem

7 marca 2013


Chris Sprouse, rysownik, który miał współpracować z Orsonem Scottem Cardem przy komiksie o Supermanie, zrezygnował z udziału w projekcie. Powodem takiej decyzji jest medialny szum wokół wypowiedzi autora „Gry Endera” przeciwko małżeństwom gejowskim.

„Musiałem wiele przemyśleć, zanim doszedłem do takiego wniosku, ale zdecydowałem wycofać się z tego projektu jako artysta” ? napisał w oświadczeniu Sprouse. „Media skupiły się wokół tej historii do tego stopnia, że odciągnęły uwagę od faktycznego dzieła, a jest to coś, z czym nie czułem się komfortowo. Moja relacja z DC Comics pozostaje tak silna jak zawsze i nie mogę się doczekać kolejnego realizowanego u nich projektu.”

Decyzję Sprouse pochwala Andre Banks, współinicjator protestu, przeciwko angażowaniu Orsona Scotta Carda do napisania przygód „Supermana”. Aktywista uważa, że to „powinno być sygnałem dla innych firm, wliczając w to producentów nadchodzącego filmu na podstawie 'Gry Endera’, dającym do zrozumienia, że nie ma pozytywnych stron zatrudniania ludzi, których retoryka wykracza poza zwykłe opinie i zmierza niebezpiecznie w stronę ekstremizmu”.

Komentarza udzieliło również wydawnictwo DC Comics: „W pełni popieramy, rozumiemy i szanujemy decyzję Chrisa, aby wycofać się z udziału w 'Przygodach Supermana’. Chris to bardzo utalentowany artysta i cieszymy się, że będziemy mogli pracować z nim przy kolejnych projektach”.

W związku z decyzją rysownika historia, którą miał napisać Orson Scott Card, nie ukaże się w zaplanowanym terminie. Premiera komiksu została przesunięta do czasu, aż wydawnictwo znajdzie kogoś innego na miejsce Sprousta, co nie będzie należeć do najłatwiejszych zadań, biorąc pod uwagę medialny szum, jaki wywołuje udział Carda w projekcie.

Przypomnijmy, że o sprawie zrobiło się głośno, kiedy DC Comics ogłosiło, że autorem scenariusza zapowiadanego na przełom kwietnia i maja komiksu z przygodami „Supermana” będzie autor powieści fantastycznych Orson Scott Card, który częstokroć wypowiadał się przeciwko małżeństwom homoseksualnym. Miłośnicy komiksów w USA oraz właściciele dwóch sklepów branżowych zapowiedzieli bojkot komiksu. Pod internetową petycją nawołującą do odsunięcia Carda od pisania scenariusza podpisało się ponad 16,5 tysiąca osób. Protesty zaniepokoiły również producentów powstającej adaptacji na podstawie „Gry Endera”, którzy zastanawiają się teraz jak poradzić sobie z negatywnym rozgłosem, narastającym wokół pisarza.

fot. GabboT/Flickr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy