Pożar w jednej z największych rosyjskich bibliotek

1 lutego 2015

biblioteka-moskwa-pozar
Ogromny pożar zniszczył w nocy z piątku na sobotę budynek jednej z największych rosyjskich bibliotek. Środowiska naukowe mówią o kulturowym Czarnobylu. Szacuje się, że ogień strawił ponad 15 procent kolekcji ? około dwóch milionów unikalnych, zabytkowych dokumentów i książek.

Przez całą dobę ponad 200 strażaków walczyło z pożarem, który wybuchł w piątek około 22.00 czasu lokalnego w bibliotece Instytutu Informacji Naukowej i Nauk Społecznych w Moskwie. Akcja gaśnicza zakończyła się w sobotę o 23:24, jednak strażacy jeszcze w niedzielę rano polewali obiekt wodą.

„To wielka strata dla nauki. [Ta biblioteka] to prawdopodobnie największy na świecie depozytariusz tego rodzaju, podobny do Biblioteki Kongresu. Zgromadzono w niej materiały, jakich nie można znaleźć gdzie indziej” ? powiedział w rozmowie z agencją prasową TASS prezes Rosyjskiej Akademii Nauk, Władimir Fortow.

Skala strat jest tym większa, że tylko niewielka część zniszczonych materiałów posiadała kopie cyfrowe. Na szczęście większość książek przechowywanych jest w piwnicy i na parterze budynku, a pożar wybuchł na trzecim piętrze. Strażakom udało się powstrzymać ogień, zanim ten dotarł do pomieszczeń magazynowych.

Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn pożaru jest wciąż w toku, nie wyklucza się również podpalenia, jednak za najbardziej prawdopodobne uważa się zwarcie w instalacji elektrycznej. W tych okolicznościach na dość ponury żart zakrawa informacja, że wykonana w marcu minionego roku inspekcja budynku wykazała siedem naruszeń. Bibliotekę ukarano grzywną w wysokości 70 tysięcy rubli (ok. 3,8 tys. zł). Jako ostateczny termin naprawy wszystkich naruszeń ustalono 30 stycznia 2015 roku, dzień, w którym wybuchł pożar.

Poniżej możecie zobaczyć materiał filmowy, na którym zarejestrowano akcję gaśniczą:

Polewanie dogasającego budynku wodą w niedzielę rano (materiał zarejestrowany przez drona):

[am]
źródło: Quest France, BBC, RT

Tematy: , ,

Kategoria: newsy