Nowa powieść Salmana Rushdiego zapowiedziana na sierpień

1 lutego 2015

salman-rushdie-nowa-powiesc
Wydawnictwo Jonathan Cape zapowiedziało na wrzesień premierę nowej książki Salmana Rushdiego. Będzie to pierwsza powieść pisarza od czasu wydania w 2008 roku „Czarodziejki z Florencji”.

Nowa powieść nosi tytuł „Two Years, Eight Months and Twenty-Eight Nights” (z ang. „Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy”) i – jak łatwo policzyć – nawiązuje do arabskich „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Tym razem Rushdie stworzył stosunkowo krótkie, bo zaledwie około 250-stronicowe dzieło. „W końcu nauczyłem się siedzieć cicho” ? powiedział w październiku podczas festiwalu literackiego w Cheltenham, dodając, że dzisiaj długie powieści piszą już tylko wyjątkowo źli pisarze. „Jeśli chcesz stworzyć 'Zmierzch’, piszesz 900 stron, ale jeśli chcesz stworzyć prawdziwą literaturę, nie mówisz zbyt wiele” – dodał.

Ogłaszając datę premiery nowej powieści Rushdiego, dyrektor wydawnictwa Jonathan Cape, Dan Franklin, nie chciał zdradzić szczegółów odnośnie zawartości książki. Wiemy jedynie, że ma to być „jedna z najlepszych powieści” autora, łącząca w sobie historię, mitologię i ponadczasową opowieść miłosną.

Ostatnia książka Rushdiego to opublikowana w 2012 roku autobiografia „Joseph Anton” opisująca lata życia pisarza po wydaniu na niego fatwy przez ajatollaha Chomejniego.

[am]
źródło: The Telegraph

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy