banner ad

Ponad 430 tytułów zgłoszonych do Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowanych poznamy 18 maja

4 maja 2017


Ponad 430 tytułów w czterech kategoriach – proza, esej, poezja i przekład na język polski – zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Dwudziestu nominowanych poznamy 18 maja podczas Warszawskich Targów Książki, a czterech laureatów – 2 września podczas uroczystej gali.

Do konkursu zgłoszono ponad 430 tytułów. To wynik lepszy, gdy porównamy z ostatnimi edycjami nagrody. Przypomnijmy, że w minionym roku na adres organizatorów spłynęły 402 zgłoszenia. Spośród nadesłanych książek członkowie kapituły wybiorą dwadzieścia najlepszych pozycji, po pięć w każdej z czterech kategorii. Ogłoszenie oficjalnych nominacji odbędzie się 18 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Następnie członkowie kapituły wyłonią czterech laureatów, którzy 2 września otrzymają Gdyńskie Kostki Literackie oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych każda.

Uroczysta gala będzie miała miejsce w niezwykłej przestrzeni Muzeum Emigracji w Gdyni – wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym, zabytkowy Dworzec Morski, odnowiony i przystosowany do nowej roli, ponownie stał się jedną z najbardziej reprezentacyjnych wizytówek Gdyni. Gali będą towarzyszyć Dni Nagrody Literackiej Gdynia odbywające się w terminie od 31 sierpnia do 3 września 2017. Natomiast w listopadzie na miłośników literatury czekają jesienne spotkania z laureatami nagrody w gdyńskich bibliotekach.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Ma ona na celu honorować wyjątkowe osiągnięcia żyjących polskich twórców. Przyznawana jest rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. W 2014 roku pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski. Do tej pory wśród laureatów nagrody znaleźli się m.in. Michał Witkowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Wiesław Myśliwski, Adam Wiedemann, Marcin Świetlicki, Justyna Bargielska, Andrzej Stasiuk, Ryszard Koziołek, Ewa Lipska, Stefan Chwin, Marta Podgórnik, Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Jerzy Pilch i wielu innych.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy