Nowa książka Marka Frosta o miasteczku Twin Peaks wyjaśnia zakończenie 3. sezonu serialu

3 listopada 2017


Finał trzeciego sezonu „Miasteczka Twin Peaks” pozostawił w wielu osobach niedosyt i zrodził wiele pytań i teorii dotyczących fabuły. Jak się okazuje, odpowiedzi znalazły się w najnowszej książce współtwórcy serialu, Marka Frosta, zatytułowanej „Twin Peaks: The Final Dossier” (z ang. „Twin Peaks: Ostatnie akta”).

Powieść, która właśnie ujrzała światło dzienne za oceanem, ma podobną formę, co znane już polskim czytelnikom „Sekrety Twin Peaks”. Przypomina więc teczkę z dokumentacją FBI dotyczącą mieszkańców miasteczka i niecodziennych zjawisk mających miejsce w okolicach Twin Peaks, a także sprawy prowadzonej przez agenta Coopera.

Podczas gdy „Sekrety Twin Peaks” koncentrowały się na historii miasteczka i jego mieszkańców aż do czasu zabójstwa Laury Palmer, to „Twin Peaks: The Final Dossier” pozwala wypełnić 25-letnią lukę pomiędzy finałem sezonu drugiego, a wydarzeniami rozgrywającymi się w najnowszej odsłonie serialu wyprodukowanej dla stacji Showtime.

Ci, którzy ubolewali nad brakiem najmniejszej wzmianki w trzecim sezonie o niektórych ważnych postaciach pamiętanych z odcinków sprzed 25 lat, powinni być usatysfakcjonowani zawartością nowej książki. Otrzymujemy w niej m.in. wyniki autopsji Leo, poznajemy też lepiej historię Windoma Earle’a i Annie. Książka wyjaśnia, co się dzieje z Audrey, która powróciła na ekran w dość zagadkowy sposób.

Najważniejsze jednak, co zainteresuje fanów serialu, to fakt, że Mark Frost pozwala lepiej zrozumieć finał „Miasteczka Twine Peaks”. W książce znajduje się bowiem rozdział rozgrywający się po wydarzeniach z ostatniego odcinka. Odpowiedzialna za skompletowanie dokumentów w aktach agentka Tammy Preston opisuje, jak zatrzymała się na kilka dni w Twin Peaks, aby przejrzeć archiwalne wydania miejscowej gazety, które mają pomóc jej w badaniach. To, co odkrywa podczas czytania artykułów, pozwala rzucić więcej światła na historię Laury Palmer. Dowiadujemy się również, że wysiłki agenta Coopera mające na celu uchronić dziewczynę przed tragedią ostatecznie i tak sprowadzają na rodzinę Palmerów smutny koniec.

Szczegóły znajdziecie w najnowszej książce, której anglojęzyczne wydanie dostępne jest w sprzedaży od 31 października. A co z polskim przekładem? Wydawnictwo Znak informuje, że „The Final Dossier” na pewno nie ukaże się w naszym kraju w tym roku. Nie może też udzielić informacji o planach na przyszły rok, ale miejmy nadzieję, że wkrótce poznamy jakieś konkrety.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy