30 października-5 listopada 2017 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

3 listopada 2017


Można się było spodziewać, że w tym tygodniu do sprzedaży trafi mniej nowości, ponieważ wydawcy planowali premiery z myślą o zeszłotygodniowych targach książki w Krakowie. Zestaw tytułów, które znalazły się na księgarskich półkach w dniach od 30 października do 5 listopada, jest skromniejszy, ale znaleźliśmy wśród nich pozycje godne szczególnego polecenia.

Opis wydawcy: Wielki naród zasługuje na wielkie kino o rzeczach ważnych. I takie kino otrzyma. Państwowe dotacje i crowdfundingowe zbiórki pompują strumienie złotówek. W luksusowych limuzynach i w błocie po kolana roją się na planie statyści, kaskaderzy, producenci oraz najlepsi dostępni fachowcy (również ci sprowadzeni z zagranicy), a wszystkie sznurki spoczywają w rękach jednego człowieka.

W swoim najnowszym komiksie Jacek Świdziński odsłania kulisy pracy nad superprodukcją o historycznych wydarzeniach, ciągle mających wpływ na kształt współczesnej Polski. Pokazuje do jakich wyrzeczeń i poświęceń jest zdolna ekipa filmowa, by powstało dzieło, które przemówi do serc widzów na całym świecie i „zrobi z nas bohaterów, którymi jesteśmy”.

Opis wydawcy: Wydanie pierwsze w tej edycji. Obszerną prezentację mistrza dwudziestowiecznego dramatu i niepokojącego prozaika ? w przekładach i z komentarzem Antoniego Libery ? dzielimy na dwie części. Tom pierwszy zawiera dwadzieścia utworów dramatycznych, z klasycznymi już sztukami scenicznymi, jak: „Czekając na Godota”, „Końcówka”, „Szczęśliwe dni”, „Ostatnia taśma”, ale i mniej znanymi słuchowiskami czy sztukami telewizyjnymi. W tomie drugim gromadzimy eseje, nowele, powieść „Molloy”, fragmenty prozatorskie, wiersze. Więcej o książce.

Opis wydawcy: „Pablo” to biograficzny komiks o Pablo Picassie, jego muzie Fernandzie i paryskiej bohemie pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Fernande, była pierwszą wielką miłością Picassa. Stworzył on setki jej portretów. Na kartach komiksu spotykamy takie osobistości jak Max Jacob, Apollinaire, Gertrude Stein, Georges Braque, Henri Mattise i wielu innych przedstawicieli paryskiej bohemy początków XX wieku. Album zbiera wszystkie 4 tomy francuskiej serii biograficznej o Pablu Picassie dokumentującej młodzieńcze lata malarza.

Opis wydawcy: Generał Stonewall Jackson jest postacią owianą legendą, romantycznym bohaterem, szlachetnym przegranym. Jest też bez wątpienia jednym z najwybitniejszych amerykańskich taktyków wojskowych. Kiedy wiosną 1862 roku wydawało się, że klęska konfederatów jest nieuchronna, Jackson przeprowadził być może najlepszą kampanię w historii Stanów Zjednoczonych, zdumiewając i zachwycając nowatorską strategią. Jego tragiczną śmierć opłakiwały tak Południe, jak i Północ.

S.C. Gwynne opisuje dwadzieścia cztery miesiące błyskotliwej kariery wojskowej Jacksona, jego życie prywatne, burzliwe relacje z najważniejszymi postaciami jego czasów, wciąga mnogością batalistycznych i militarnych szczegółów. „Wrzask rebeliantów” to nie tylko żywy portret wyjątkowego bohatera, lecz również świetna kronika wojny secesyjnej.

Opis wydawcy: Opowieść o podróży Józefa Konrada Korzeniowskiego w głąb afrykańskiego Kongo, będącego kolonią belgijskiego króla Leopolda II. W 1890 roku przyszły pisarz ma objąć dowództwo na statku pływającym po rzece Kongo. To, co jego zleceniodawcy określają „misją cywilizacyjną”, okaże się czymś zgoła odmiennym. Podróż ta otworzy Korzeniowskiemu oczy na zbrodnie epoki kolonializmu i mroczą część ludzkiej natury. Pod jej wpływem napisze później „Jądro ciemności”, książkę kanoniczną dla zachodniej kultury.

Autorzy komiksu obficie nawiązują do twórczości Josepha Conrada, pod którym to nazwiskiem świat zapamiętał Korzeniowskiego, cytując jego osobiste dokumenty ? fragmenty dziennika z podróży do Afryki czy korespondencję z Marguerite Poradowską, wdową po dalekim krewnym pisarza.

Opis wydawcy: Rok 1926. Do Los Angeles przyjeżdżają matka z córką. Porzuciły swój dom gnane marzeniem, by u ich stóp znalazła się Fabryka Snów. Tego pierwszego dnia, na peronie, nawet nie domyślają się, jaką cenę przyjdzie im za to marzenie zapłacić.

Joanna Karpowicz i Magdalena Lankosz pokazują w komiksie zderzenie wyobrażeń o życiu aktorki z tym, co kryje się za kulisami filmowego biznesu. Opowiedziana w kryminalnej konwencji historia obfituje w tajemnice i niespodziewane zwroty akcji. Dotyczą one zarówno przeszłości bohaterek, jak i mrocznych praktyk Złotej Ery Hollywood.

Opowiadając o czasach, kiedy Fabryka Snów przypominała stojące ponad prawem bizantyjskie imperium, autorki zostawiają czytelnikom wiele tropów, które odsyłają do ponurych legend Miasta Aniołów, takich jak samobójstwo Peg Entwistle, proces Fatty?ego Arbuckle?a czy morderstwo Czarnej Dalii. W tej opowieści o kręgu zła, który zacieśnia się wokół tytułowej bohaterki, jest wiele z prawdziwej ? oficjalnej i nieoficjalnej ? historii Hollywood, największego centrum przemysłu rozrywkowego na świecie.

Opis wydawcy: Michaił Bułgakow u nas zawsze pisany nie wiedzieć czemu jako Michał Bułhakow to nie tylko autor jednego dzieła ? „Mistrza i Małgorzaty”, ale znakomity dramaturg i wybitny twórca krótkich form literackich. Dzięki temu zbiorowi opowiadań poznamy go w tej ostatniej roli. Woalem sardonicznego śmiechu okrywana jest nieznośna cierpkość bytu w bolszewickiej rzeczywistości. Ironia, sarkazm, prowokacja – to terapia, którą autor stosuje w obliczu dokuczliwej codzienność. Gdzieś ponad ? nieobecne bezpośrednio – przetaczają się wielkie ideologiczne konflikty epoki ? w opowiadaniach znajdujemy ich odbicie w życiu codziennym, skarlałe i karykaturalne.

W przypadającą w tym roku, setną rocznicę Rewolucji Październikowej – do refleksji. Zbiór ubogacony jest komentarzami Barbary Dohnalik, autorki przekładu, objaśniającej, te i owe, surrealne realia porewolucyjnej Rosji opisywane tu przez Bułgakowa. Oprócz znanych już polskim czytelnikom tekstów zbiór zawiera 4 opowiadania nigdy dotąd niepublikowane w naszym kraju.

Opis wydawcy: Wśród skał ponurej i wyschniętej pustyni Zachodu znano kiedyś pewnego gangstera. Nazywano go El Topo. Kiedy El Topo otworzył swe serce, został świętym i dokonywał wielkich cudów. Miał on dwóch synów. Pierworodnego Kaina porzucił, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Kain poprzysiągł zemstę i błąkał się po pustyni niczym mroczne widmo, aby wytropić ojca. Kiedy mu się to wreszcie udało, nie był jednak w stanie go zabić. Postanowił więc ugasić palące go pragnienie zemsty, zabijając Abla, swego przyrodniego brata. By temu zapobiec, El Topo rzucił na Kaina klątwę, mocą której nie mógł on wziąć odwetu?

Kontynuacja kultowego filmu „Kret” Alejandro Jodorowsky’ego, zainscenizowana w formie imponującego graficznie albumu komiksowego przez José Ladrönna („Final Incal”). „Pewnego dnia powiedziałem sobie: 'Skoro nie mogę sfilmować mojego scenariusza, może uda mi się zrobić z niego komiks’. Nie tracąc ani na chwilę wiary, wytrzymałem cierpliwie jeszcze parę lat, aż w roku 2016 spotkałem José Ladrönna, rysownika idealnego ? nie określam go mianem 'genialnego’ jedynie, by nie urazić jego skromności ? aby zrealizować nie całkiem 'normalny komiks’, lecz 'film graficzny’, w którym prawie każda strona podzielona jest na trzy części, aby czytelnik/widz miał wrażenie, że znajduje się w sali kinowej przed dużym ekranem” ? pisze Jodorowsky.

Opis wydawcy: Nazywam się Peter Grant i jestem detektywem posterunkowym w potężnej armii sprawiedliwości znanej jako policja londyńska (tudzież psiarnia). Szkolę się także na czarodzieja, jestem pierwszym takim uczniem od pięćdziesięciu lat. Oficjalnie pracuję w wydziale do zwalczania przestępstw gospodarczych i innych, w jednostce dziewiątej, znanej też jako Szaleństwo i jako jednostka, o której grzeczni, dobrze wychowani gliniarze nie rozmawiają w kulturalnym towarzystwie.

Od poniedziałku mam okazję zająć się prawdziwą policyjną robotą. Niezidentyfikowana Ofiara została zadźgana na torach metra przy stacji Baker Street. Obecność magii niewykluczona. Niezidentyfikowana Ofiara okazuje się synem amerykańskiego senatora i zanim zdążysz powiedzieć „międzynarodowy incydent” do sprawy posterunkowego detektywa Granta dołącza agentka FBI Kimberley Reynolds. A w ciemnych tunelach londyńskiego metra, pośród pogrzebanych rzek i wiktoriańskich rynsztoków niesie się szept o zemście zza grobu. Najnowsza sprawa posterunkowego detektywa Granta zaraz się wtoczy na śliskie tory?

Trzeci tom serii Bena Aaronovitcha. Do księgarń trafia również wznowienie dwóch poprzednich części ? „Księżyc nad Soho” i „Rzeki Londynu” ? w nowej szacie graficznej.

Opis wydawcy: Kolejny, dziewiąty już tom opowiadań (i powieści) powojennych najbardziej warszawskiego z pisarzy warszawskich Stefana Wiecheckiego Wiecha. Wiech nie tylko odtwarza koloryt Warszawy, on wręcz tworzy język, gwarę warszawskich drobnych cwaniaczków. Opisując świat z punktu widzenia przeciętnego, trochę z marginesu osobnika zauważa w tym świecie masę absurdów, rzeczy pozytywnych i negatywnych. Wiech oddawał koloryt ulicy, ale sam był dżentelmenem w każdym calu. A poza tym Wiech był po prostu wielkim pisarzem i stworzył tę swoją specyficzną formę bo może ułatwiała zawoalowaną krytykę i pozostawiała to co najcenniejsze – trochę żartu, śmiechu, przymrużenia oka. A o języku swojej twórczości sam Wiech stwierdził ambiwalentnie: „Pytano mnie, czy uważam się za współtwórcę gwary warszawskiej. Współtwórca to za duże słowo. Starałem się zawsze wiernie ją tylko odtworzyć. Oczywiście zdarzało się na kanwie istniejących zwrotów wyprodukować coś nowego, ale wypadków tych było niewiele”. Tej gwary już prawie nie ma, powracamy więc do Wiecha trochę z tęsknoty za dawną Warszawą, ale może przede wszystkim to po prostu pisarz znakomity, o którym M. Choromański pisał nawet: „Uważam Wiecha za jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych”.

W tym tomie znajduje się jedna z dwóch powieści Wiecha, mistrza krótkiej formy. Jest to zatem tom wyjątkowy, a Wiech jak się okazuje sprawdza się i w dłuższej niż opowiadanie formie pisarskiej. No i ta galeria barwnych postaci od hrabiego, profesora, przez murzyna Jumbo, Piskorczaka zwanego Szmają, panią Rypalską ale panią Aniołkową aż po samego Maniusia Kitajca, tylko nie Chińczyka, bo za Chińczyka to Maniuś Kitajec by się obraził.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi