„Sekrety Twin Peaks” zostały ujawnione! Polska premiera książki współtwórcy kultowego serialu

28 listopada 2016

sekrety-twin-peaks-premiera1
Ponad 25 lat po tym, jak na brzegu rzeki odnaleziono zawinięte w folię ciało Laury Palmer, fani „Twin Peaks” mogą wreszcie lepiej poznać sekrety bohaterów tytułowego miasteczka. Do księgarń trafiło polskie wydanie książki napisanej przez Marka Frosta, współtwórcę kultowego serialu.

„Sekrety Twin Peaks” to powieść spisana w formie fikcyjnego dossier, które agenci terenowi FBI rzekomo znaleźli na miejscu niewyjaśnionego przestępstwa. Zebrana przez anonimowego archiwistę i oprawiona w formie księgi dokumentacja przybliża historię miasteczka Twin Peaks oraz jego mieszkańców, jednocześnie poszerzając mitologię osobliwego regionu u stóp bliźniaczych gór, gdzie miało miejsce wiele zagadkowych zjawisk.

Historia zaczyna się niemal dwieście lat przed zabójstwem Laury Palmer, gdy na terenie miasteczka rosły jeszcze dzikie ostępy leśne zamieszkałe jedynie przez Indian. Z pierwszą ekspedycją w te okolice przybywa dwóch oficerów armii amerykańskiej, kapitan Meriwether Lewis i porucznik William Clark. Zaskarbiwszy sobie uznanie tubylców, pierwszy z nich ma możliwość udać się w pobliże wodospadu, który odgrywa szczególne znaczenie w wierzeniach Indian. Tam jest świadkiem dziwnego fenomenu na niebie. Widzi światło, srebrzyste kule, słyszy muzykę i czuje ogień „który pali, ale nie trawi”. Swoje doświadczenia opisuje w liście do prezydenta Thomasa Jeffersona. Faksymile dokumentów mamy możliwość odczytać na stronach „Sekretów Twin Peaks”.

sekrety-twin-peaks-premiera2

Cała książka Marka Frosta składa się z podobnej dokumentacji ? zamieszczone w niej akta FBI, protokoły przesłuchań, wycinki z gazet, fragmenty książek, fotografie i grafiki układają się w opowieść, w której występują teorie spiskowe na temat masonów i iluminatów, a nawet niezidentyfikowanych obiektów latających, co powinno ucieszyć zarówno fanów „Miasteczka Twin Peaks”, jak i „Z archiwum X”. Materiały uzupełnione są opracowaniami archiwisty oraz poczynionymi na marginesach komentarzami agenta FBI o inicjałach „T.P.”, któremu powierzono analizę dossier. Frost umiejętnie łączy autentyczne postaci z historii Ameryki z fikcyjnymi, nadając historii walory prawdopodobieństwa. Choć książka wymaga większego skupienia niż tradycyjna powieść, potrafi podtrzymać zainteresowanie czytelnika, odsłaniając stopniowo liczne sekrety miasteczka i przedstawiając wiele nieznanych faktów z życia bohaterów serialu, aż po finał, w którym ujawniona zostaje tożsamość obydwu wspomnianych postaci ? archiwisty i „T.P.”.

sekrety-twin-peaks-premiera3

W trakcie lektury może zrodzić się również wiele nowych pytań. Na przykład dziennikarz portalu „IndieWire” zapytał Marka Frosta, dlaczego w książce widnieje informacja, że matka Normy nosi imię Ilsa i zmarła w 1984 roku, skoro w serialu pojawił się cały wątek z matką Normy o imieniu Vivian, która żyła i miała się całkiem dobrze. „Wszystko zostanie ujawnione w odpowiednim czasie” ? odparł tajemniczo autor. Wnikliwi fani znajdą na 360 stronach książki wiele tego typu zagadek czy „pozornych nieścisłości”.

„Sekrety Twin Peaks” stanowią przedsmak zapowiadanego na 2017 rok trzeciego sezonu serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Jak przyznaje Mark Frost, pisanie tej książki przypominało ciągłe chodzenie po cienkiej linii. „Wiedziałem, że jednym z zadań tej książki jest rozwinięcie lub rozbudzenie zainteresowania serialem, a także skłonienie ludzi do wyczekiwania, aż znowu pojawi się w ich życiu. Z drugiej strony nie chcę wyjawić ani jednej ciekawostki z tego, co mamy wymyślone do trzeciego sezonu” ? powiedział. „Sekretom Twin Peaks” udaje się spełnić to niełatwe wyzwanie. Na dodatek w niezwykle atrakcyjnej edytorsko formie.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun książki „Sekrety Twin Peaks” Marka Frosta:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi