Nowa chińska księgarnia przypomina tunele wyłożone książkami

19 lipca 2016

ksiegarnia-tunele-01
W czerwcu w Zhenyuan (Chiny) sieć Zhongshuge otworzyła kolejną zapierającą dech w piersiach księgarnię. Nowy sklep nawiązuje do architektury miasta i jego wnętrze ma przypominać tunele pod kamiennymi mostami, które zapewniały mieszkańcom łączność ze światem.

Zhenyuan to starożytne miasto w prowincji Kuejczou położone na obu brzegach rzeki Wu Jiang. Elementem charakterystycznym jego architektury są ogromne kamienne mosty, które przez wieki odgrywały przewodnią rolę w wymianie kulturalnej i handlowej. „W przeszłości wielu literatów i poetów, kierowanych nurtem rzeki, przybywało do miasta i się tu spotykało” – wyjaśniają projektanci z szanghajskiego studia architektonicznego XL-MUSE. Uznano więc, że to charakter tego miejsca będzie stanowił główną inspirację przy projektowaniu nowej księgarni sieci Zhongshuge.

ksiegarnia-tunele-02

Z racji tego, że każda księgarnia pełni rolę kulturalnego mostu łączącego czytelnika z książkami, wnętrze nowo zaprojektowanego sklepu przypomina tunele pod kamiennymi mostami, którymi przypływają statki do Zhenyuan.

ksiegarnia-tunele-03

Pierwszy tunel, do którego klienci trafiają zaraz po przekroczeniu progu księgarni, wyobraża rzekę książek prowadzącą w głąb, ku rozległemu oceanowi wiedzy. Niesamowity efekt udało się osiągnąć za sprawą łukowatych regałów zapełnionych tomami oraz podłogi wyłożonej czarnymi lustrzanymi panelami, która ma dawać złudzenie płynącej wody.

ksiegarnia-tunele-04

Idąc dalej dociera się do ogromnego pomieszczenia po prawej stronie, które przypomina sieć tuneli. Przytłumione światło ma wzbudzać w czytelnikach poczucie tajemniczości i zachęcać do zagubienia się w tysiącach zgromadzonych na regałach książek. Nie zapomniano też o rozlokowaniu licznych stanowisk, gdzie można usiąść i skupić się na lekturze.

ksiegarnia-tunele-05

Po przeciwnej stronie znajduje się pawilon z książkami obrazkowymi dla dzieci. Pomieszczenie to urządzono na wzór miasta Zhenyuan widzianego nocą. Regały przy ścianach mają kształt budynków i wiszących nad nimi chmur, zaś niewielkie żarówki na ciemnym suficie oświetlają pomieszczenie niczym gwieździste niebo.

ksiegarnia-tunele-06

Działająca od 2013 roku sieć Zhongshuge ma ambicje budować najładniejsze księgarnie na świecie. Książnica w Zhenyuan jest już kolejnym oddziałem, który z powodzeniem może na to miano zasłużyć. Dwa inne prezentowaliśmy tutaj.

ksiegarnia-tunele-07

ksiegarnia-tunele-08

ksiegarnia-tunele-09

ksiegarnia-tunele-10

[am]
fot. Shao Feng/XL-MUSE

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy