Nowa chińska księgarnia przyprawia o zawrót głowy. Niesamowity projekt wykorzystujący złudzenie optyczne

25 maja 2016

chinska-ksiegarnia-zawrot-01
W chińskim mieście Hangzhou otwarto nowy oddział sieci księgarni Zhongshuge, który zachwyca imponującym wnętrzem. Projektanci postawili na złudzenia optyczne i wykorzystali lustra, aby klienci mogli poczuć się jak we wnętrzu nieskończenie wielkiej świątyni książek.

Księgarnia Zhongsuhge znajduje się w tętniącym życiem centrum handlowym Star Avenue w dystrykcie Binjiang. Osoby przechodzące obok sklepu widzą przezroczyste szklane ściany osłonowe w całości pokryte tekstem. Wnętrze podzielone jest na kilka osobnych sekcji, z których każda zaprojektowana została przez studio architektoniczne XL-MUSE w indywidualny sposób.

Przekraczając próg księgarni wchodzimy do lasu białych słupów wypełnionych książkami. Wydaje się, że owe słupy rosną aż do nieba, a ich końca nie widać. Efekt ten osiągnięto za sprawą luster, które pokrywają nie tylko sufit, ale też ściany boczne obszernego pomieszczenia. Zawieszone u sufitu małe lampki symbolizują elfy strzegące lasu. Sala ta ma przypominać czytelnikom, że wiedza jest niezbędna w życiu w takim samym stopniu jak tlen z drzew.

chinska-ksiegarnia-zawrot-02

chinska-ksiegarnia-zawrot-03

chinska-ksiegarnia-zawrot-04

chinska-ksiegarnia-zawrot-05

Mijając las, dochodzimy do głównej, ciągnącej się w poprzek sali księgarni. Wypełniają ją liczne regały i stanowiska, przy których można zapoznać się z książkami. Dwukolorowe regały przypominają góry lub olbrzymie drabiny i mają symbolizować potęgę wiedzy. Surowe wnętrze łagodzą rozmieszczone po bokach lustrzanego sufitu żyrandole.

chinska-ksiegarnia-zawrot-06

chinska-ksiegarnia-zawrot-07

chinska-ksiegarnia-zawrot-08

chinska-ksiegarnia-zawrot-09

chinska-ksiegarnia-zawrot-10

Na końcu księgarni znajduje się przestrzeń medytacyjna zbudowana na wzór widowni starożytnego teatru. Można się tutaj rozłożyć na poduszce i zagłębić w lekturze w dużo bardziej relaksacyjnej atmosferze. Ściany pomieszczenia wypełnia półokrągły regał, którego wielkość potęguje odbicie w lustrzanym suficie.

chinska-ksiegarnia-zawrot-11

chinska-ksiegarnia-zawrot-12

chinska-ksiegarnia-zawrot-13

chinska-ksiegarnia-zawrot-14

Projektanci nie zapomnieli również o najmłodszych. Aby dorośli mogli zanurzyć się w świecie książek na długie godziny, przygotowano fantazyjną salę zabaw dla dzieci. Obok zabawek znajdują się tam także regały, oczywiście z literaturą dziecięcą.

chinska-ksiegarnia-zawrot-15

chinska-ksiegarnia-zawrot-16

chinska-ksiegarnia-zawrot-17

chinska-ksiegarnia-zawrot-18

Działająca od 2013 roku sieć księgarni Zhongshuge usilnie pracuje nad tym, aby do jej oddziałów przylgnęło miano najładniejszych księgarni na świecie. Dowodzić może tego również inny sklep sieci znajdujący się w szanghajskim dystrykcie Minhang. Za jego projekt odpowiedzialne było to samo studio architektoniczne XL-MUSE. Poniżej kilka zdjęć:

chinska-ksiegarnia-zawrot-19

chinska-ksiegarnia-zawrot-20

chinska-ksiegarnia-zawrot-21

chinska-ksiegarnia-zawrot-22

chinska-ksiegarnia-zawrot-23

[am]
fot. Shao Feng / XL-MUSE

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy