Londyńskie mieszkanie Jane Austen do wynajęcia

19 sierpnia 2019


Mieszkanie w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge, które w latach 1814?1815 zajmowała Jane Austen, jej brat Henry oraz jego żona Eliza, zostało wystawione na wynajem. Może zamieszkać w nim każdy, o ile oczywiście jest równie zamożny, jak pan Darcy.

Kiedy Jane Austen wprowadziła się do kamienicy przy Hans Place 23, Knightsbridge wciąż było wsią położoną kilka kilometrów od Londynu. Od tego czasu zmieniło się zarówno otoczenie, jak i sam budynek. Również mieszkanie zajmowane przez pisarkę zostało wyremontowane. Nadano mu współczesny wystrój, chociaż wnętrza zachowały oryginalne rozmieszczenie. O słynnej rezydentce wspomina niebieska tablica umieszczona na ścianie bocznej.

Autorka „Dumy i uprzedzenia” zamieszkała w kamienicy tuż po opublikowaniu „Mansfield Park”, na dwa-trzy lata przed swoją śmiercią. Między innymi tam właśnie pisała swoja następną powieść, „Emmę”. Jak wynika z zachowanych listów, mieszkanie bardzo jej się podobało. Można sobie tylko wyobrazić, jak spacerowała wśród zieleni pobliskich ogrodów, a następnie wracała do salonu, aby zapisać swoje pomysły.

Za wynajem mieszkania o powierzchni 132 metrów kwadratowych właściciele żądają 1395 funtów tygodniowo. To cena, której sama Jane Austen nigdy nie byłaby w stanie uiścić. Pomimo odniesionego sukcesu, jej zarobki z książek nie przedstawiały się imponująco. Wyliczono, że na wszystkich opublikowanych dziełach zarobiła 575 funtów, co stanowi obecnie równowartość 45 tysięcy funtów. W swoich czasach musiała zatem liczyć na pomoc brata.

[am]
fot. (1) Google Street View, (2) Rightmove

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy