Pan Darcy z „Dumy i uprzedzenia” wzbogacił się na niewolnictwie?

12 marca 2015

pan-darcy-handel-niewolnikami
Brytyjska pisarka Joanna Trallope twierdzi, że dystyngowany bohater powieści Jane Austen, uwielbiany przez miliony czytelniczek, kryje również mniej romantyczne oblicze, musiał bowiem dorobić się fortuny na handlu niewolnikami.

Trallope zwraca uwagę na fakt, że Austen nigdy nie ujawniła źródeł majątku pana Darcy’ego, a przecież zarobki bohatera rzędu 10 tysięcy funtów rocznie świadczyły w owym czasie o bogactwie (współcześnie byłoby to ponad 200 tysięcy funtów). „On był młodym człowiekiem, który swe bogactwo zawdzięczał handlowi niewolnikami” – powiedziała Trallope podczas Festiwalu Literatury w Dubaju, dodając, że „handel niewolnikami jest tylko parę razy wspominany w powieściach Jane Austen i to nie jakoś bardzo obszernie”.

W „Dumie i uprzedzeniu” pan Darcy jest właścicielem dworku Pemberley w Derbyshire. Dworek ten został wybudowany za dochody z kopalń węgla kamiennego. „Jakie było życie górnika w XVIII wieku? Niezbyt radosne” – dodała Trallope. „Te historie mają bardzo ciemne drugie dno i dlatego irytują mnie ludzie, którzy wciąż chcą traktować Jane Austen jak pokrywkę pudełka z cukierkami Quality Street”.

Joanna Trallope, która w 2013 roku w ramach projektu uwspółcześniania dzieł Jane Austen napisała własną wersję „Rozważnej i romantycznej” przyznaje, że autorka była „absolutnym geniuszem”, jednak powinniśmy pamiętać, że w jej powieściach nikt nie pracuje, ponieważ ówczesny handel opierał się na cukrze, a od niego droga do niewolnictwa nie była daleka, co jest często przemilczanym faktem.

[aw]
fot. BBC
źródło: Daily Mail

Tematy: , ,

Kategoria: newsy