Gombrowicz gra w szachy na radomskim deptaku. W centrum miasta stanęła rzeźba pisarza

9 stycznia 2018


Na deptaku przy ulicy Żeromskiego w Radomiu stanęła zapowiadana od kilku miesięcy rzeźba przedstawiająca Witolda Gombrowicza skupionego nad partyjką szachów. Przechodnie mają możliwość dosiąść się do stolika zajmowanego przez pisarza i zrobić sobie z nim wspólne zdjęcie.

Rzeźba została wykonana według projektu Sławomira Micka, który wygrał ogłoszony przez miasto konkurs architektoniczny. Artysta postanowił pokazać pisarza oddającego się jednej ze swoich ulubionych rozrywek ? grze w szachy. Naprzeciwko znajduje się puste siedzenie nawiązujące do gombrowiczowskich zmagań z formą.

„Witold uwielbiał grać w szachy. Jego mistrz szachowy Freedman opowiadał mi, że Gombrowicz prawie zawsze wygrywał, bo przyjmował pozycję atakującego. Przystępując do gry, czuło się, że był w natarciu. Brał pionek do ręki i aby wytrącić z równowagi przeciwnika, stukał tym pionkiem o szachownicę” ? mówiła żona pisarza, Rita Gombrowicz, w zeszłorocznym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Włodarze Radomia od wielu lat prowadzą kampanię informującą o związkach pisarza z ich miastem. W latach 1924-1939 Gombrowicz przyjeżdżał dość regularnie do brata Jerzego w podradomskiej Wsoli. Przygotowywał się do egzaminów, odpoczywał, uprawiał sport i pisał m.in. fragmenty „Ferdydurke”.

„Witold Gombrowicz to jedna z tych postaci, o których warto przypominać. Mamy już Festiwal Gombrowiczowski i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, które promują Radom jako miasto kultury. Rzeźba to materialny ślad związków pisarza z Radomiem, który bywał tu przy okazji wizyt u brata. Myślę, że podobnie jak to ma miejsce w przypadku Leszka Kołakowskiego, nie zabraknie chętnych, by posiedzieć u jego boku” ? powiedział prezydent miasta, Radosław Witkowski.

[am]
fot. UM Radom

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy