W Radomiu stanie rzeźba Witolda Gombrowicza
Jeszcze w tym roku w centrum Radomia odsłonięta zostanie rzeźba Witolda Gombrowicza. Spośród czterech propozycji nadesłanych na konkurs wybrano projekt kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka, posiadający realistyczną formę i uwzględniający osobowość oraz cechy charakterystyczne wizerunku pisarza.
Rzeźba zostanie wykonana z brązu i ma przedstawiać Witolda Gombrowicza siedzącego przy stoliku szachowym. Naprzeciwko pisarza znajdzie się puste siedzenie o oryginalnym kształcie nawiązującym do gombrowiczowskich zmagań z formą. Wszyscy przechadzający się deptakiem przy ulicy Żeromskiego, między ogrodzeniem kościoła garnizonowego a kamienicą przy Placu Konstytucji 3 Maja 5, będą mogli się przysiąść i rozegrać partyjkę z autorem „Ferdydurke”, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
„Cieszę się, że kolejny zacny człowiek związany z Radomiem zostanie uhonorowany w ten sposób i na stałe postać Witolda Gombrowicza zostanie umieszczona w przestrzeni miejskiej. To piękny i symboliczny gest na zakończenie festiwalu 'Opętani Literaturą’ i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jestem przekonany, że już niedługo Witold Gombrowicz na stałe zasiądzie na ulicy Żeromskiego i będzie obserwował świat, a my będziemy mogli chwalić się tą postacią i zachęcać ludzi do zapoznania się z twórczością Gombrowicza” ? mówi wiceprezydent miasta, Konrad Frysztak.
Radom już od wielu lat stara się promować Witolda Gombrowicza, ponieważ pisarz był związany z tym miastem. W latach 1924-1939 przyjeżdżał dość regularnie do brata w podradomskiej Wsoli. Tam przygotowywał się do egzaminów, odpoczywał, uprawiał sport, podkochiwał się w sąsiadce z Bartodziejów, wreszcie pisał m.in. fragmenty „Ferdydurke”. Bywał też w Radomiu, gdzie od 1993 roku organizowany jest Festiwal Gombrowiczowski. Pisarz jest również patronem Nagrody Literackiej za najlepszy debiut prozatorski ustanowionej przez radomski samorząd i przyznawanej od 2016 roku.
[am]
fot. UM Radom
Kategoria: newsy