banner ad

Czytasz „50 twarzy Greya”? Możesz cierpieć na zaburzenia odżywiania lub tkwić w problematycznych związkach

27 sierpnia 2014

50-twarzy-greya-kobiety
Nowe badanie opublikowane w „Journal of Women?s Health” wskazuje, że młode dorosłe kobiety, które czytały „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, częściej od reszty swych rówieśniczek wykazywały w życiu oznaki zaburzeń odżywiania i były w relacjach z partnerami stosującymi wobec nich przemoc werbalną.

Co więcej, kobiety, które przeczytały wszystkie trzy książki wchodzące w skład sadomasochistycznej trylogii E. L. James, częściej piły na akord i posiadały wielu partnerów seksualnych. W raporcie nie odróżniono, czy zachowania te pojawiły się po lekturze czy przed, ale według profesor Amy Bonomi z Uniwersytetu Stanowego Michigan nie ma znaczenia, kiedy uczestniczki badania doświadczyły wspomnianych przeżyć, ponieważ albo szukają w książce potwierdzenia swych przeżyć, albo treść powieści wpływa na występowanie niepokojących zachowań.

Młode kobiety, które czytały pierwszą część trylogii o 25 procent częściej były w związku z partnerem, który na nie krzyczał lub je wyzywał; o 34 procent częściej miały partnera, który wykazywał tendencję do stalkingu; o 75 procent częściej stosowały też surową dietę niskokaloryczną przez więcej niż 24 godziny.

Z kolei uczestniczki badania, które przeczytały wszystkie trzy książki z serii, o 65 procent częściej piły na akord lub wypijały pięć lub więcej drinków przy jednej okazji przez sześć lub więcej dni w miesiącu; o 63 procent częściej miały też w swoim życiu pięciu lub więcej partnerów seksualnych.

Jak tłumaczy profesor Amy Bonomi, niepokojący związek między lekturą bestsellerowej trylogii a zachowaniami kobiet nie oznacza, że powinno się zabronić czytania książek E. L. James. Wyniki badań w jej przekonaniu wskazują raczej na konieczność, aby rodzicie i wychowawcy odpowiednio wcześnie i często omawiali z młodymi ludźmi fikcyjne wydarzenia przedstawione w książce. Dzięki temu, czytając „Pięćdziesiąt twarzy Greya” lub inne książki, w których pojawia się przemoc wobec kobiet, młodzi czytelnicy będą mogli traktować te publikacje jako przewodniki pomocne w identyfikacji i unikaniu niebezpiecznych związków.

„Zdajemy sobie sprawę, że opis przemocy wobec kobiet sam w sobie nie jest problemem, zwłaszcza jeśli dany opis próbuje rzucić światło na poważny problem. Kłopot zaczyna się, gdy opis wzmacnia akceptację status quo, a nie prowokuje do stawienia temu wyzwania” ? twierdzi Amy Bonomi.

Badanie przeprowadzono na grupie ponad 650 kobiet w wieku od 18 do 24 lat.

[am]
fot. Nicola Menzie/ChristianPost

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy