Wygraj egzemplarze powieści „Ojczyzna jabłek” Roberta Nowakowskiego [ZAKOŃCZONY]

30 marca 2021

We współpracy z Wydawnictwem Literackim przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze powieści „Ojczyzna jabłek” autorstwa Roberta Nowakowskiego.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki, która podejmuje wątek akcji „Wisła”, skupiając się na jednostkowych dramatach ludzi uwikłanych w bieg historii. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Jakie zdarzenie dało władzom Polski Ludowej pretekst do rozpoczęcia akcji „Wisła”? (2) Czy znasz jakieś inne książki – z literatury faktu bądź fikcji – poruszające temat wysiedleń w ramach akcji „Wisła”? Wymień przynajmniej dwa tytuły wraz z nazwiskami ich autorów..


Konkurs rozstrzygnięty. Odpowiedź na pytanie (1) brzmi: Pretekstem do rozpoczęcia akcji „Wisła” przez władze Polski Ludowej było zastrzelenie wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego 28 marca 1947 roku w zasadzce zorganizowanej przez UPA. W odpowiedzi na pytanie (2) podawaliście m.in. takie tytuły, jak „Syrop z piołunu. Wygnani w akcji 'Wisła'” Pawła Smoleńskiego, „Zostały tylko kamienie. Akcja 'Wisła’: wygnanie i powroty” Krzysztofa Potaczały, „Wysiedleni. Akcja Wisła 1947” Krzysztofa Ziemca, „Akcja 'Wisła’. Kres krwawych walk z OUN-UPA” Marka A. Koprowskiego czy „Co można zabrać w ciągu godziny” Józefa Bogacza.

Egzemplarze powieści „Ojczyzna jabłek” Roberta Nowakowskiego otrzymują:

Marta Wlazło,
Jolanta Chmurzyńska,
Paweł Sobolewski.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji:  konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Robert Nowakowski – Ojczyzna jabłek”.
Zakończenie konkursu w piątek, 9 kwietnia 2021, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Opis: Okolice Soliny. II wojna światowa dobiegła końca. Oficjalnie. W etnicznym i narodowościowym tyglu południowo-wschodniej Polski koniec świata ma dopiero nadejść.

Jelko Rabik mieszka w Pasice, wiosce, nad którą góruje mała cerkiew. Jak większość tutejszych jest Bojkiem, a jego rodzina, na czele z Fedorem, ojcem siedmiu synów, cieszy się dużym szacunkiem sąsiadów. Nieopodal, we wsi Bereżnica Niżna, żyje rodzina Niny Gocz. Jej matka, katoliczka, pochodzi z jednej z nielicznych w okolicy polskich rodzin, zaś ojciec jest Łemkiem, za którym z Beskidu Niskiego przywędrowały krewniaczki. Nina została wychowana po łemkowsku, mówi po polsku, chodzi do cerkwi.

Jelko kocha się w Ninie. Wie o tym chasyd Mozes Halberstam, którego Jelko odwiedza, by prosić o radę. Do ziemianki pod bojkowską chatą, w której wciąż ukrywa się Żyd, docierają różne plotki. Ciągle jednak brakuje wieści o cadykach, którzy, mimo zakończenia wojny, nadal nie wrócili. Bo co to znaczy „zniknęli”? Wszyscy? Gdzie?

Jelko nie wie. Nie wie też jego ojciec, który z coraz większym niepokojem spogląda w przyszłość i na pobliskie lasy. Bo to z nich — po odejściu Niemców i przejściu Sowietów — do wsi przychodzą kolejni „wyzwoliciele”: Ukraińska Powstańcza Armia, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, Wojsko Polskie, Milicja Obywatelska albo bandy podszywające się pod kogo bądź. W końcu — jak twierdzi Mozes — to, że Niemcy odeszli, wcale nie musi oznaczać, że zrobiło się bezpieczniej. I co mieli na myśli sowieccy agitatorzy, którzy namawiali do wyjazdu na wschód, nim będzie za późno? Wkrótce wszystko staje się jasne.

Rozpoczyna się akcja „Wisła”. Ruszają przesiedleńcze transporty. Czy tam, gdzie zostaną rzuceni bohaterowie, uda im się odnaleźć siebie nawzajem i własną tożsamość?

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe