Tak brzmiałby Charlie Parker, gdyby zaczął grać bossa novę? Polscy muzycy wydają płytę inspirowaną pomysłem Harukiego Murakamiego

30 marca 2021

6 kwietnia 2021 roku do sprzedaży trafi płyta oparta na ciekawym koncepcie. Dwóch polskich muzyków zainspirowanych pomysłem Harukiego Murakamiego opisanym w jednym z opowiadań postanowiło wyobrazić sobie, jak brzmiałaby płyta Charliego Parkera, gdyby ten znany muzyk jazzowy zaczął grać bossa novę.

W najnowszym zbiorze Murakamiego zatytułowanym „Pierwsza osoba liczby pojedynczej” znalazło się opowiadanie „Charlie Parker Plays Bossa Nova”. Narrator historii wspominał o tym, jak w czasie studiów nabrał redaktora naczelnego uniwersyteckiego czasopisma, pisząc recenzję nieistniejącego albumu „Charlie Parker Plays Bossa Nova” pochodzącego rzekomo z 1963 roku. W rzeczywistości muzyk zmarł osiem lat wcześniej, kiedy jeszcze o bossa novie nikt nie słyszał. A narrator zwyczajnie zmyślił, jak taka płyta mogłaby brzmieć, czym wywołał niemałe zamieszanie na kampusie. Po latach zaskoczony odkrył w sklepie muzycznym płytę, którą opisał. Nie zdążył jednak jej kupić i nie wiedział, czy ktoś zrobił sobie kawał, czy rzeczywiście siłą podświadomości powołał nieznane dzieło do istnienia.

Gdyby narrator opowiadania Murakamiego istniał naprawdę, wkrótce mógłby wysłuchać płyty, o której pisał, a to za sprawą dwóch polskich muzyków, którzy nagrali taki album. „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)” to próba odpowiedzi na pytanie zadane przez japońskiego pisarza, jak mogłaby brzmieć płyta Charliego Parkera, gdyby ten nie umarł w 1955 roku na skutek wycieńczenia narkotykowego i alkoholowego, ale po paroletniej rekonwalescencji powrócił do gry na saksofonie i w 1963 roku wydał album z popularnymi ówcześnie bossami.

Okładka płyty „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)” Miłosza Konarskiego i Wojtka Rejdycha.

Pomysłodawcą, producentem, kompozytorem i aranżerem wszystkich ośmiu utworów jest Miłosz Konarski – absolwent kierunku kompozycja i aranżacja katowickiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Do współpracy zaprosił Wojtka Rejdycha, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie saksofonu jazzowego. Album, mimo, że swoje źródło ma w opowiadaniu Murakamiego, nie jest wierną kopią płyty przez niego opisanej. Choć zgadza się liczba utworów, ogólny klimat, a nawet skład zespołu, twórcy zrezygnowali z korzystania z wyeksploatowanych już standardów jazzowych, wymienionych w tekście, decydując się na stworzenie oryginalnych kompozycji. Dodatkowo zamiast saksofonu altowego w nagraniach usłyszymy saksofon tenorowy, dodając kolejną cegiełkę do pytania „co by było, gdyby”.

Płyta będzie miała swoją premierę 6 kwietnia 2021 roku we wszystkich najważniejszych serwisach streamingowych oraz na płycie kompaktowej. Za miks i mastering albumu odpowiedzialny jest Radek Tadel – wykładowca reżyserii dźwięku na Akademii Muzycznej w Katowicach. Poniżej możecie posłuchać singla promującego wydawnictwo „Charlie Parker Plays Bossa Nova”:

Okładka książki „Pierwsza osoba liczby pojedynczej” Harukiego Murakamiego, w której znalazło się opowiadanie „Charlie Parker Plays Bossa Nova”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: muzyka