Eros i Tanatos na ilustracjach z 1934 roku do „Kwiatów zła” Charlesa Baudelaire’a

20 stycznia 2018


Kiedy Charles Baudelaire opublikował w 1857 roku swój pierwszy i najbardziej znany zbiór wierszy „Kwiaty zła”, wywołał tym niemały skandal. Przeciwko autorowi, a także jego wydawcy i drukarzowi wytoczono proces za obrazę moralności publicznej. Sam Baudelaire został ostatecznie skazany za nieprzyzwoitość i bluźnierstwa. Zmuszono go do usunięcia kilku wierszy z następnego wydania książki oraz obłożono karą grzywny. Kontrowersje wokół „Kwiatów zła” ostatecznie doprowadziły do upadku jego kariery jako poety. Baudelaire zmarł w 1867 roku, dziesięć lat po opublikowaniu tomiku, uzależniony od opium, bez grosza przy duszy i sparaliżowany po udarze.

Fascynacja mroczną stroną rzeczywistości i sposób, w jaki Baudelaire poruszył tematykę seksu i śmierci, sakrum i profanum, przemijalności, a jednocześnie nieustannego dążenia do czystości i piękna, zainspirowały wielu utalentowanych artystów. Ilustracje do „Kwiatów zła” wykonali m.in. Henri Matisse czy Carlos Schwabe, ale warto też poznać sugestywne prace nieco zapomnianego dziś Carla Farnetiego.

Farneti urodził się we Włoszech w 1892 roku. Jako ilustrator zasłynął głównie we Francji, gdzie przeniósł się po śmierci ojca w 1926 roku. W pracach Farnetiego znaleźć można wyraźne odniesienia do symbolizmu Edvarda Muncha i ekspresjonizmu Jamesa Ensora. Włoski artysta fascynował się tym, co przerażające, dlatego stworzył liczne akwaforty do utworów Edgara Allana Poego. Z równą pasją podszedł do zobrazowania „Kwiatów zła”.

Poniżej możecie obejrzeć ilustracje Carla Farnetiego do najsłynniejszego dzieła Baudelaire’a, powstałe w 1934 roku.

[am]
źródło: 50 Watts, Dangerous Minds

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: galeria