Życie Bohumila Hrabala tematem opery

21 stycznia 2018


Bohumil Hrabal jest jednym z najbardziej cenionych czeskich pisarzy. Hołd oddawano mu już w książkach, żeby wymienić chociażby „Księgę Hrabala” Pétera Esterházy’ego czy „Mercedes-Benz” Pawła Huellego. Teraz doczekał się opery traktującej o jego życiu.

Trwające 70 minut dzieło sceniczne „Don Hrabal” przedstawia ostatnie lata życia słynnego pisarza. Nie jest to jednak „portret artysty jako starca”. Zamiast tego poznajemy Hrabala jako samotnego Mohikanina, marzyciela szukającego piękna w codzienności i zwyczajności, genialnego gawędziarza i dowcipnego komentatora. „Opera uwydatnia niesłabnące pragnienie Hrabala ? nie tylko piwa, ale przede wszystkim drugiego człowieka. Z jego punktu widzenia ludzkość staje się najcudowniejszą i najcenniejszą rzeczą, jaką możemy napotkać na tym świecie” ? mówi reżyserka opery, Linda Keprtová.

Dzięki trzem najważniejszym kobietom w jego życiu ? matce, żonie i muzie ? udajemy się w reminiscencyjną podróż przez drugą połowę XX wieku. W podróży tej pisarzowi towarzyszy chór jego ukochanych kotów i stado gołębi. To ostatnie jest świadkiem wypadnięcia Hrabala z okna szpitala w Pradze.

Za skomponowanie „Don Hrabala” i libretto odpowiada Miloš Orson Štědroň. „W mojej opinii Hrabal był jednym z największych twórców XX wieku na świecie. Został uznany za pisarza o prawdziwie globalnej renomie. Jednak w swoim kraju musiał zmierzyć się z czeską małostkowością, nie tylko w okresie 'normalizacji’, ale nawet w latach 90., kiedy został wyrzucony z PEN Klubu. Uważam, że premiera mojej opery jest okazją do rozpoczęcia nowej debaty o Hrabalu. Społeczeństwo czeskie pilnie tego potrzebuje” ? powiedział Štědroň.

Opera „Don Hrabal” wystawiana jest w Teatrze Narodowym w Pradze. Jeśli jesteście ciekawi, jak twórcy pokazali życie pisarza w muzycznej formie, poniżej możecie obejrzeć krótką zapowiedź.

[am]
źródło: Prague TV, Národní divadlo

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy, teatr