Na Mazowszu powstanie Muzeum Norwida

19 stycznia 2018


Fundacja Museion Norwid podpisała umowę z Gminą Zabrodzie w województwie mazowieckim, zgodnie z którą XVII-wieczny pałac w Dębinkach (na zdj.) zostanie przekształcony w muzeum imienia Cypriana Kamila Norwida. Będzie to pierwszy tego typu obiekt, w którym zgromadzone zostaną pamiątki związane z poetą.

Teoretycznie w Polsce istnieje już jedno Muzeum Norwida ? chodzi o dwór w Głowach koło Wyszkowa, gdzie Norwid przyszedł na świat. Instytucja ta jednak nie posiada żadnych obiektów muzealnych związanych z poetą. Kłopot w tym, że nie istnieją praktycznie żadne pamiątki materialne po Norwidzie. Poeta zmarł w przytułku. Mówi się, że siostry, które prowadziły ten dom opieki, po śmierci Norwida spaliły dwa kufry jego osobistych papierów i rzeczy.

Do naszych czasów przetrwały jednak oryginały prac plastycznych, niskonakładowych pierwodruków i inne pamiątki. Wyszukiwaniem tych niezwykle rzadkich eksponatów zajmuje się Fundacja Museion Norwid, która od lat podejmuje starania, aby utworzyć Muzeum Norwida z prawdziwego zdarzenia. Wreszcie wysiłki przyniosły efekty.

17 stycznia przedstawiciele fundacji podpisali umowę na wykorzystanie pałacu w Dębinkach. Związki Norwida z tym miejscem są dobrze udokumentowane. Pałac należał do jego dziadka ze strony matki. Po śmierci rodziców poeta mieszkał tam przez pewien czas. Później, gdy przebywał na emigracji, często wracał do niego pamięcią. Aktualnie pałac jest opuszczony. „Przed nami kolejny etap. Remont całego pałacu, oficyn oraz rewitalizacja parku” ? pisze fundacja. „Mamy na to 40 miesięcy. Aby Cyprian Norwid otrzymał od nas, od polskiego społeczeństwa, na 200. rocznicę urodzin swoje muzeum”.

Muzeum Norwida ma posiadać nie tylko stałą wystawę cennych pamiątek po poecie, ale także pełnić funkcję domu pracy twórczej. W pałacu ma też znajdować się biblioteka dla naukowców. Fundacja zaprasza do współpracy wszystkich, którzy chcą podzielić się radą, pomocą, jak i wsparciem finansowym.

[am]
fot. Piotr Sajnog/Wikimedia

Tematy: , ,

Kategoria: newsy